26 aprilie 2024
SportCapul sus, fetelor!

CSM Târgoviște- Știința Bacău 3-1 (22, 16, -23, 22)

Capul sus, fetelor!

Voleibalistele Științei au pierdut sâmbătă derby-ul pentru locul 3, cu CSM Târgoviște. Au pierdut o bătălie, dar nu războiul. Războiul va continua pe acest final de sezon regulat, și, cu precădere, în play-off-ul ce va reuni echipele clasate în 1-6. Meciul de sâmbătă, de la Târgoviște putea avea, totuși, un alt deznodământ. Unul mai fericit pentru Știința dacă:

-băcăuancele nu ar fi venit după dubla de foc campionat- semifinalele Cupei CEV, o dublă care le-a stors fizic și psihic
-dâmbovițencele nu ar fi beneficiat de un plus de prospețime, în condițiile în care nu au jucat etapa trecută
-raportul dintre jucătoarele de rezervă ale Științei și cele ale lui CSM Târgoviște ar fi fost unul mai echilibrat
-studentele, care au acuzat și unele probleme medicale la Koleva și Monova, ar fi reușit să gestioneze mai bine finalul setului al patrulea.

Ajunși aici, la setul al patrulea, să detaliem. Scorul era, la general, 2-1 pentru Târgoviște. Gazdele câștigaseră primele două parțiale la 22, respectiv 16, însă Știința revenise în meci după ce își adjudecase actul al treilea la limită: 25-23. Setul patru a fost unul al marilor răsturnări de scor.

Echipa lui Valerijan Luka s-a desprins la 4-0, însă băcăuancele au egalat, mergându-se apoi cap la cap pâna la 8-8. De aici, Știința s-a distanțat. La 17-11, la 18-12 și la 19-13. Un avantaj care părea suficient pentru ca elevele lui Florin Grapă să câstige setul și să ducă partida în tie-break. Numai că CSM Târgoviște, beneficiind de „gurile de foc” Klisura si Alajbeg (ambele cu câte 24 de puncte la activ), a revenit fantastic, punctând de șase ori la rând și preluând conducerea cu 20-19. Un atac și un as reușite de Denisa Rogojinaru au adus din nou Știința în avantaj (21-20), echipa băcăuană conducând apoi și cu 22-21.

Finalul de set și, implicit de meci, a fost însă al gazdelor, Klisura, Sredic și Alajbeg lovind pentru definitivul 25-22, respectiv 3-1 la general. Știință pierde, dar poate ține capul sus: războiul continuă. Pe trei fronturi. Mâine, vine returul semifinalei Cupei CEV de la Sibiu, cu Alba Blaj, pentru ca săptămâna viitoare să urmeze trei meciuri (toate în deplasare) în decurs de numai trei zile: pe 12, la Lugoj, în Cupa României, pe 14, o altă restanță cu Lugojul, de data aceasta în campionat, iar pe 16, la Cluj, în finalul sezonului regulat.

Știința: Guncheva 4 puncte (Kapelovies), Rogojinaru 9, Koleva 12, Otasevic 10, Faleș 11 (Sipoș 1), Cazacu 20, Monova -libero (Ciucu- libero).

Celelalte rezultate ale etapei a 16-a: Alba Blaj- CSM Lugoj 3-0, Belor Galați – CSM București 0-3. „U” NTT Data Cluj și Dinamo au stat. Programul etapei viitoare, penultima a sezonului regulat: Belor Galați – ,„U” NTT Data Cluj, Dinamo- Alba Blaj, CSM Lugoj – CSM Târgoviște. CSM București și Știința stau.