23 mai 2024
HomeZona zeroMemoriaCafteala generală de la meciul Sport Club Bacău cu Dinamo

Cafteala generală de la meciul Sport Club Bacău cu Dinamo

n Cornel Dinu l-a faultat pe portarul băcăuan, care a ripostat și de aici a ieșit o bătaie în toată regula în care până și milițienii au dat în oficialii dinamoviști

Un episod contondent, petrecut pe stadionul din Bacău, a fost povestit în urmă cu mai bine de un deceniu de fostul internațional Emerich Dembrovschi, fost jucător al sport-clubului și al naționalei României.

Este vorba despre meciul SC Bacău – Dinamo din iunie 1974. În minutul 56, când Dinamo conducea deja cu 1-0, dinamovistul Nunweiller dă al doilea gol, însă jucătorii băcăuani l-au forțat pe tușier să indice offside. Nunweiller primise pasa de la Lucescu, scăpat liber.

După câteva minute, Cornel Dinu l-a faultat pe Voinea, portarul SC Bacău, care nu a vrut să rămână dator și a ripostat. Scandalul a degenerat și au urmat cinci minute de bătaie generală atât pe teren cât prin tribune, între oficiali, Se povestește că inclusiv milițienii care asigurau ordinea la meci au “scăpat” niște pumni oficialilor dinamoviști.

Lucrurile s-au liniștit și băcăunii egalează prin golul marcat de Dembrovschi. Apoi, tot Dembrovschi initiază un atac și Pană șutează în transversală, mingea cade pe pamânt și se anunță gol pentru băcăuani. “Nu ştiu dacă a fost sau nu gol, cert este că, de frică, tuşierul Szilaghi a indicat centrul terenului. Aşa am câştigat acel joc cu 2-1”, a povestit Dembrovschi pentru Libertatea.

Deși în timpul jocului nu s-a dictat nici o eliminare, ulterior, Comisia de Disciplină a dat mai multe sancțiuni jucătorilor și arbitrilor și a suspendat terenul patru etape, dar scorul a rămas 2-1 pentru Bacău, motiv pentru care Dinamo a pierdut, în acel an, titlul, care a fost câștigat de Universitatea Craiova.