15 mai 2024
SportCadere de cortina peste “Gentlemen’ s Tennis Cup”

Cadere de cortina peste “Gentlemen’ s Tennis Cup”

Turneul “Gentlemen’s Tennis Cup”, dotat cu premii in valoare de 2500 de euro a luat sfârsit. Competitia desfasurata in week-end, la Onesti, a fost rezervata veteranilor tenisului si s-a bucurat de participarea a peste 90 de sportivi din mai multe orase ale tarii.

Câstigatorul categoriei 35 ani a fost Sorin Ghita, care l-a invins in finala cu 6 – 4, 2 – 6, 6 – 2 pe Dragos Serbanescu. La categoria 40 ani, onesteanul Dragos Coman a câstigat pentru a treia oara aceasta competitie, dupa ce a trecut in finala cu 7 – 5, 6 – 1 pe Marian Roca.

La categoria 45 ani s-a impus Cristian Caragea, el câstigând cu 6 – 1, 6 – 4 finala disputata cu Vali Nistoran, iar in cadrul categoriei 50 ani Dumitru Coman a disputat o palpitanta finala cu Csaba Nemeth, in care a obtinut o pretioasa victorie cu scorul de 6 – 1, 5 – 7, 7 – 6(0) pe seturi.

Cu 6 – 2, 6 – 0 a trecut Dan Comanescu de Stefan Popescu si a cucerit trofeul categoriei 55 ani. La categoria 60 ani, unde s-au intrecut 5 tenismeni, pe primul loc s-a clasat Cornel Chirica iar pe locul 2, Aurel Pârjol.

Pasionantul duelul la nivel national dintre tenismenii Ilie Valeriu si Vasile Vespan de la categoria 65 ani a fost transat de Vespan, care si-a luat astfel revansa dupa o asteptare de câtiva ani buni.

“Astept de ceva vreme aceasta victorie si ma bucur ca am reusit-o in urma unei dominari, care s-a bazat si pe spriojinul vântului”, a declarat Vasile Vespan, care practica tenisul de jumatate de secol.

Mentionam ca Turneul “Gentlemen’s Tennis Club” a fost organizat in parteneriat de clubul TC As cu Consiliul Local si CSM Onesti.