2 mai 2024
SportBox: Trei la rand

Box: Trei la rand

Ronald Gavril a câstigat prin KO tehnic meciul cu americanul Kenneth Schmitz

Al treilea meci, a treia victorie obtinuta de Ronald Gavril in boxul profesionist. Intr-o gala organizata vineri noapte in Las Vegas, pugilistul bacauan (2 victorii – 0 infrângeri) l-a surclasat pe americanul Kenneth Schmitz (2-3). Lupta de la categoria super-mijlocie a fost programata pentru patru reprize, dar s-a incheiat inainte de limita in favoarea sportivului pregatit de Eddie Mustafa.

Mai putin de o repriza

Imediat dupa primul gong, Ronald Gavril a declansat o furtuna impresionanta de pumni asupra adversarului sau, pe care l-a lasat fara reactie. In aceste conditii, având in vedere inferioritatea neta a lui Schmitz, renumitul arbitru Joe Cortez a decis sa opreasca lupta. Meciul s-a terminat in mai putin de o repriza, mai exact in minutul 1:53.

Palmares

Pentru Ronald Gavril, victoria repurtata asupra lui Schmitz este a treia in decurs de sapte luni. Bacauanul care va implini 26 de ani pe 10 iulie si-a facut debutul in circuitul profesionist pe 1 decembrie 2011, in Los Angeles, când l-a facut KO in repriza a III-a pe Gilbert Gastelum. In februarie 2012, Gavril a boxat in România, fiind declarat câstigator la puncte in fata lituanianului Andrejs Loginovs.