29 aprilie 2024
SportBox / Speranta Bacaului pentru Olimpiada de la Rio de Janeiro face...

Box / Speranta Bacaului pentru Olimpiada de la Rio de Janeiro face legea in World Series of Boxing

Nistor, OK prin KO!

Boxerul bacauan Mihai Nistor continua sa tina capul de afis al Campionatulului Mondial al Cluburilor, World Series of Boxing (WSB), competitie organizata de AIBA. Dupa victoria sonora obtinuta impotriva fostului campion mondial si a dublului vice-campion olimpic, Clemente Russo, pugilistul pregatit de Relu Auras l-a invins si pe argentinianul Oscar Ricardo Perez. Nistor a trecut de Perez prin knock-out tehnic, dupa doar doua reprize, in cadrul primei serii a sferturilor de finala WSB, desfasurata duminica seara, la Buenos Aires si care a opus echipele Astana Arlans din Kazahstan (la care activeaza bacauanul) si Argentina Condors.

A aruncat prosopul

Legitimat la SCM Bacau si CSM 2010, Nistor este imprumutat la Astana Arlans pe durata Campionatului Mondial al Cluburilor, unde s-a dovedit pâna acum principalul puncheur al gruparii din Kazahstan. La Buenos Aires, pe terenul lui Perez, Nistor si-a atacat furibund adversarul in meciul contând pentru categoria +91 de kilograme. Conform site-ului oficial al competitiei, Perez a suferit in fata campionului român inca din primele secunde, partida fiind intrerupta in runda a doua, atunci când antrenorul argentinianului s-a vazut nevoit sa arunce prosopul!

Returul, in Kazahstan

Succesul lui Mihai Nistor contra lui Oscar Ricardo Perez se anunta unul foarte important in economia calificarii in semifinalele World Series of Boxing. La finalul mansei din Argentina, Condors o conduce cu 3-2 la general pe Astana, cealalta victorie a cazacilor fiind reusita de Samat Basenov. Returul va avea loc in Kazahstan, la finalul acestei saptamâni. In caz de egalitate la finalul celor zece meciuri cât totalizeaza dubla mansa a “sferturilor” WSB, echipa câstigatoare dintre Astana si Condors va fi decisa de o disputa la categoria mijlocie.

„Aceasta noua victorie demonstreaza ca Mihai Nistor este un boxer de certa clasa mondiala. Parcursul sau bun in WSB este doar o treapta dintr-o cariera pe care ne-o dorim incununata cu o medalie olimpica.“