28 martie 2024
SportBox: Debut prin KO pentru Ronald Gavril

Box: Debut prin KO pentru Ronald Gavril

Bacauanul a câstigat primul meci oficial sustinut in boxul profesionist

Costa Mesa, California. De aici incepe "visul american" pentru pugilistul bacauan Ronald Gavril. Fost multiplu campion national la amatori, sportivul de 25 de ani a debutat cu dreptul in circuitul profesionist. In gala desfasurata peste Ocean, Gavril l-a facut KO pe adversarul sau la minutul 2:11 din repriza a III-a, dintr-un total de patru prevazute in program.

Drumul victoriei

Dupa aproape un an de antrenamente, bacauanul l-a infruntat la categoria super-mijlocie pe Gilbert Gastanum (Arizona), un pugilist care avea in palmares trei infrângeri si o remiza. Cu entuziasm si eleganta, Ronald Gavril si-a bagat adversarul in corzi, iar in repriza a III-a l-a facut sa se clatine cu un croseu de stânga la corp, dupa care l-a trimis la podea.

Ecou

Victoria obtinuta la California a avut imediat ecou in România. “Ma bucur enorm pentru Roli, este unul dintre cei mai buni boxeri ai nostri", a subliniat Relu Auras, antrenorul care l-a format si care asteapta in aceasta luna vesti bune de la un alt sportiv crescut la scoala bacauana, Constantin Bejenaru.

Urmeaza "Pitbull-ul"

Saptamâna viitoare, "Pitbull-ul" pleaca in Croatia pentru finala turneului profesionist "Bigger’s Better", in care vor concura câstigatorii din cele sapte piramide organizate anterior. Constantin Bejenaru s-a impus intr-o gala desfasurata in Lituania, in septembrie. Finala se va desfasura pe 16 decembrie si va fi transmisa pe Eurosport. (Dana P.)