20 aprilie 2024
SportBox: Caslarov, la un pas de Olimpiada

Box: Caslarov, la un pas de Olimpiada

Ultimul din cei trei pugilisti bacauani inscrisi la turneul preolimpic de la Trabzon (Turcia) care a intrat in competitie a trecut in faza urmatoare. In reuniunea de marti seara, Stefan Caslarov l-a depasit la puncte pe Vadzim Kirylenka (Belarus). Invins in repriza inaugurala cu 4-5, sportivul pregatit de Relu Auras a revenit si s-a impus autoritar in urmatoarele doua runde (5-2, 4-2) pentru un scor general de 13-9. Calificat in sferturile de finala, Stefan Caslarov va boxa mai departe cu irlandezul Patrick Barnes, care a trecut de maghiarul Istvan Ungvari prin inferioritatea adversarului in prima repriza. Meciul din sferturi, programat in seara de 18 aprilie, va deschide portile spre Jocurile Olimpice, in conditiile in care la categoria 49 kg exista patru locuri calificabile. Miercuri va urca in ring si bacauanul Mihai Nistor (+91 kg), care il va intalni in sferturile de finala pe francezul Tony Yoka. (D.P.)