17 mai 2024
SportBogdan Duca este vicecampion la Campionatul Național de Maraton (XCM)

Bogdan Duca este vicecampion la Campionatul Național de Maraton (XCM)

Asociația „I Will for Moinești” a organizat pe 27 august, la Moinești, Campionatul Național de Maraton (XCM), 96 km cu 3200 m diferența pozitiva de nivel, un eveniment la care au participat aproximativ 200 de sportivi de la mai multe cluburi din țară. Practic, a fost primul campionat național de gen organizat în Moldova.

Între participanți s-a numărat și sportivul băcăuan Bogdan Duca, legitimate la clubul Dinamo, care a reușit să obțină cu această ocazit titlul de vicecampion național elite 2022, cu timpul de 4 ore 35 de minute. Din punct de vedere tehnic, competiția a constat într-un traseu greu atât din punct de vedere al diferenței de nivel și al distantei, cât și din punct de vedere al suprafeței de rulare. A fost o cursă rapidă și intensă de la început la final. Mai multe detalii despre cum a fost, dar ș ice urmează, am primit chiar de la Bogdan Duca:

„M-am simțit bine încă de la început, am ramas 4 oameni în grupul fruntaș până în ultima oră când rămăsesem doar 2. Cu o seară înainte am avut ceva probleme cu somnul, reușind să dorm doar 3 ore iar asta s-a văzut în ultima oră de cursă. Sezonul competițional se termină curând, dar mă așteaptă o noua provocare. Organizarea unei curse de 2 zile pe șosea „Turul Colinelor Bacău” în  8-9 Octombrie 2022. Va fi o experiență nouă cu provocări pe măsură, un traseu circuit pe centrul Bacăului, cu startul și finishul în fața Prefecturii, iar a doua zi un circuit de 126 km în partea de est a județului, cu plecare și finish din Buhoci.”