5 mai 2024
SportBadminton / Invingatori la „Cupa Trotus”

Badminton / Invingatori la „Cupa Trotus”

Sala Polivalenta “Nadia Comaneci” din Onesti a gazduit, zilele trecute, intrecerile “Cupei Trotus“ la badminton, competitie la startul careia s-au aflat badmintonisti (U-13 si U-19) de la cluburi din Bucuresti, Timisoara, Galati, Bacau, Botosani si Onesti. Intrecerile masculine de la U-13 ani l-au avut câstigator pe onesteanul Victor Zarzu, care s-a clasat pe primul loc la simplu, la dublu (impreuna cu Petre Comaneanu, de la Palatul National al Copiilor Bucuresti) si la dublu mixt (unde a facut pereche cu bucuresteanca Ioana Grecea). In aceste intreceri, Pavel Theodoru, de la CSS Bacau, s-a clasat pe locul 3 la simplu, pe locul 2 la dublu (impreuna cu Mihnea Craciun din Bucuresti) si pe locul 3 la dublu mixt (evoluând cu Teodora Alexa, de la Siderurgistul Galati). La dublu fete au urcat pe podiumul de premiere (locul 3) si onestencele Carina Balasa si Stela Belceanu.
Cele mai disputate meciuri au avut loc la categoria de vârsta U-19 ani. La aceasta categorie onesteanul Alexandru Blanita s-a clasat pe primul loc la dublu baieti (facând pereche cu Colins Filimon, de la CSS 6 Bucuresti), dupa un foarte aprig meci in finala cu Matei Droanca si Catalin Ionascu (de la CSS Bacau). Tot la dublu baieti Andrei Tanasa (CSS Onesti) s-a clasat pe locul 3 jucând alaturi de bucuresteanul Mircea Cioarec. Alexandru Blanita a cucerit primul loc si la dublu mixt, impreuna cu Sabina Balut de la CSS Timisoara invingând pe Matei Droanca si Adelina Terinte Marin, de la CSS Bacau. De asemenea, la dublu mixt s-au clasat pe locul 3 Tania Rusu (CSS Onesti) si Mihai Grosu (CSS 6 Bucuresti). Badmintonistii de la CSS Bacau au obtinut doua rezultate de prestigiu prin Adelina Terinte Marin (care s-a clasat pe primul loc la simplu fete) si prin Catalin Ionascu (ocupantul primului loc la simplu baieti, proba la care s-a clasat pe locul 3 Matei Droanca, de la CSS Bacau).