26 aprilie 2024
SportBacăul, procentaj maxim

Bacăul, procentaj maxim

Boxul băcăuan continuă să împartă pumni. Și să ia medalii cu pumnul. La Campionatul Național Under 22 încheiat ieri, la Brezoi, în județul Vâlcea, lotul SCM – CSM Bacău pregătit de Relu Auraș a avut procentaj maxim. La toate cele cinci categorii la care a avut reprezentanți, a obținut câte o medalie.

Bilanțul? O medalie de aur, două de argint și două de bronz. „Am avut șase boxeri, iar cinci dintre ei au ajuns în semifinale. Excepție a făcut doar Jipeanu, care, în drum spre semifinalele categoriei 60 kg, a fost învins tot de un boxer de-al nostru, Bostan. Suntem foarte mulțumiți de cum s-au prezentat băieții noștri”, a fost concluzia antrenorului Auraș. La 75 kg, Florin Simion și-a păstrat titlul național, învingându-l pe dinamovistul Claudiu Pălădoiu, în timp ce la 56 kg și 91 kg, Bogdan Marinaș, respectiv Alberto Biro s-au laureat vice-campioni.

Marinaș a pierdut finala cu Udubașa, în timp ce Biro a fost protagonistul celui mai frumos meci al Naționalelor, pe care l-a cedat, la mare luptă, în fața lui Cristi Filip. Palmaresul pugiliștilor băcăuani a fost completat cu medaliile de bronz adjudecate de Bostan la 60 kg și de Cîtu la 64 kg. Merită menționat și că Bacăul s-a clasat pe locul 2 în ierarhia generală, fiind depășit doar de Dinamo.

Având în vedere că Naționalele de la Brezoi au constituit și criteriu de selecție pentru Europenele U22 din Rusia, să notăm că Florin Simion și-a asigurat participarea la întrecerea continentală de profil ce se va derula luna viitoare.