28 martie 2024
ActualitateBacaul, pe podium, la Concursul de matematica- fizica "Vranceanu/Procopiu" - editia a...

Bacaul, pe podium, la Concursul de matematica- fizica “Vranceanu/Procopiu” – editia a XVI-a

Bacaul a fost, din nou, week-endul trecut, intre 21 si 23 noiembrie, gazda Concursului National de Matematica – Fizica “Vranceanu – Procopiu”, aflat la a XVI-a editie, organizat tot la Colegiul National „Ferdinand I”.

Atât la matematica, cât si la fizica, programa de concurs a cuprins si materia anilor scolari anteriori (exceptie la clasa a IX-a). In final, s-au acordat 24 de premii – premiul I (4) , II (4), III (4) si mentiuni (12) , pe fiecare categorie de studiu (clase de la a IX-a pâna la a XII-a). In total, au fost 118 participanti, din Bucuresti si 25 de judete, iar Bacaul a fost reprezentat de opt elevi.

Locul I a fost obtinut de urmatorii elevi: Condrut Petru (Bucuresti), la clasa a IX-a, Razvan Radu (Bucuresti), la clasa a X-a, Dragos Dumitrescu (Hunedoara), la clasa a XI-a, si Lucian Bicsi (Suceava), la clasa a XII-a. Din Bacau, elevul Iustin Sirbu (clasa a XII-a, CN „Gh.Vranceanu”) a obtinut premiul III.

Pregatit de profesorii Lucian Lazar (matematica) si Florin Curbat (fizica), Iustin s-a aratat incântat ca a reusit aceasta performanta, unica in pregatirea lui pe acest concurs, la care a mai participat si in clasa a IX-a. Comisia de examen l-a avut ca presedinte pe prof.univ.dr. Sebastian Popescu, decanul Facultatii de Fizica a Universitatii „Al.I.Cuza” Iasi.

Elevii se pregatesc acum de o noua provocare: olimpiadele judetene de profil (fizica – in luna februarie si matematica – in martie.)