5 mai 2024
SportBăcăuanul Bogdan Duca este câștigătorul Cupei Naționale de Maraton la Mountain Bike

Sportivul băcăuan legitimat la clubul Dinamo a mai reușit o performanță notabilă, pe două roți. În ultima etapă a Cupei Naționale de Maraton MB, competiție desfășurată la Pucioasa-Dâmbovița, acolo unde au fost prezenți peste 300 de sportivi la toate categoriile, Bogdan Duca s-a clasat pe locul I la categoria Elite, cu timpul de 3 ore și 28 de minute. Traseul a fost de 70 de kilometri cu 2.000 de metri diferență de nivel, și pentru că în ultimele două zile a plouat, de la un capăt la altul a fost plin de noroi. Aceasta a fost a IV-a etapă și ultima din Cupa Națională iar Bogdan Duca, cu două clasări pe primul loc, în prima și ultima etapă, a câștigat această competiție.

A participat și la Campionatele Mondiale

În premieră, ciclistul băcăuan a participat acum o săptămână și la Campionatele Mondiale desfășurate în Turcia, Duca venind din postura de Campion Național.

„A fost un traseu de 110 km cu peste 3.700 metri diferență de nivel. Am ocupat locul 31 cu timpul de 5 ore și 2 minute. Sunt mulțumit de această primă participare. A fost extraordinar și totul foarte bine organizat, cu un traseu super. Mai vreau să merg la Campionatul Mondial, dar pentru asta trebuie să ies din nou campion național”, a declarat Bogdan Duca.

Odată cu Campionatele Mondiale s-a încheiat sezonul competițional, unul atipic și mult mai scurt din cauza crizei sanitare, motiv pentru care încă nu se știe ce va fi anul viitor. Pentru Bogdan Duca urmează o pauză de două-trei săptămâni, după care va relua antrenamentele în forță.