26 aprilie 2024
SportBacauanii au suferit ieri o noua infringere /Inca o Cupa plina cu...

Bacauanii au suferit ieri o noua infringere /Inca o Cupa plina cu amar/n FCM Bacau-Jiul Petrosani 0-2 (0-1)

Sacele, stadion: &#8222Precizia”. Spectatori: circa 300. Au inscris: DRIDA (min. 12) si Badoiu (min. 68). suturi la poarta: 4-4 (pe poarta: 0-3). Cornere: 4-7.

FCM Bacau: Manea-Codreanu (min. 71 Mavriche), David, Bojescu, Geaman, Isac-Matei (min. 46 Dornescu), M. Croitoru, Dobos, Gheorghiu- Petcu (min. 46 M. Tanasa). Antr.: Cr. Popovici.

Jiul: Hotoboc-Badoiu, C. Dinu, Mihart, Boiciuc-M. Gheorghe, Draghici, Ilin (min. 80 Istinie), C. Petre-Drida (min. 57 Vezan), Dulcea (min. 80 Movila). Antr.: I. Chirila.

Cartonase galbene: Bojescu (min. 26), M. Gheorghe (min. 47), Isac (min. 79).

Arbitri: T. Craciunescu-I. Popa, Z. Szekely.

Degringolada Bacaului continua. Dupa seria de insuccese suferite in campionat, &#8222galben-albastrii” au clacat si in Cupa Rominiei. 0-2 cu Jiul reprezinta mai mult deciit o eliminare. &#8222E criza acuta” spunea antrenorul Cristi Popovici dupa infriingerea de vineri, de la Bistrita. Ieri, la finalul esecului suferit pe teren neutru, la Sacele, in &#8222optimile” Cupei, tehnicianul bacauan a plusat: &#8222E chiar mai mult decit atiit. Nu ne revenim deloc”. Prin urmare, FCM Bacau nu si-a revenit nici ieri. Mai mult, a cedat teren inca din startul partidei cu Jiul. Prima faza de poarta a echivalat cu primul gol incasat. Un gol venit usor. Mult prea usor. Din faza fixa, o boala veche si trainica a bacauanilor. in min. 12, la un corner de pe dreapta executat de Boiciuc, DRIDA s-a inaltat mai sus decit Codreanu, a lovit balonul defectuos, iar dintr-o bolta ciudata s-a nascut un gol si mai ciudat. Dupa gol, Jiul a continuat sa atace, evidentiind o atitudine agresiva in joc gratie indemanarii fundasilor laterali si a mobilitatiii celor doua viirfuri, Dulcea si Drida. Cu un singur atacant, Petcu, sustinut de o linie de patru mijlocasi, Bacaul a revenit in joc de-abia dupa primele 20-25 de minute. Nu a facut-o tocmai rau, insa carentele din faza de finalizare si-au pus din nou amprenta. La un corner executat de Dobos in min. 35, Geaman a reluat cu capul peste poarta, iar la o alta centrare venita tot de pe stiinga, apartinind lui Isac, Matei a gresit tinta in min. 39. Acelasi Matei a ratat si cea mai mare ocazie a primei reprize, cu doua minute inainte de final. La originea fazei, evident, tot o centrare. Dintr-un corner executat de Dobos. Din pacate, ramas la ciitiva pasi de poarta lui Hotoboc, Matei a trimis cu capul intr-un adversar, iar Bacaul a fost nevoita sa intre la cabine cu un handicap de un gol. La reluare, Popovici a renuntat la Matei si Petcu in favoarea lui Dornescu si Marian Tanasa. Altfel spus, doua schimbari post pe post, FCM-ul conservand formula cu un singur atacant. Modificarile nu au ajutat formatia bacauana sa-si intensificice ritmul. Mai mult, aceasta si-a pierdut consistenta aratata in finalul primei parti. Atacurile au murit pe partile laterale, inmormantate fara onor de executiile tehnice precare ale jucatorilor de banda si de lipsa de inspiratie a servantilor Dobos si M. Croitoru. in replica, Jiul a revenit in joc. Ionut Chirila a renuntat la Drida, miziind pe tehnica si rapiditatea de executie a lui Vezan. Cel care a facut insa cu adevarat diferenta a fost BaDOIU. in minutul 68, fundasul dreapta al petrosanenilor a luat pe cont propriu o actiune, taind terenul si &#8222forfecand” intreaga defensiva bacauana. Actiunea, de mare campion, a avut o finalizare pe masura, jucatorul Jiului invingindu-l pe Manea cu ajutorul barei. La 0-2, FCM Bacau s-a prabusit si doar imprecizia lui Ilin (minutele 75 si 79) au salvat-o de un scor rusinos. Ramine in schimb rusinea unei eliminari fara nici o circumstanta atenunuanta. Plus ingrjorarea ca degringolada nu va fi stopata nici simbata, contra CFR-ului, intr-un meci care ar putea valora cat un intreg tur de campionat.Scris de Dan SION/Peter KELMANN