24 aprilie 2024
SportBăcăuani de argint și bronz

Karate/ CN Karate Tradițional Shotokan ESKU

Băcăuani de argint și bronz

Complexul Olimpic Sydney 2000 din Izvorani a fost gazda Campionatului Național de Karate Tradițional Shotokan ESKU. La competiția care a reunit sâmbătă 300 de sportivi legitimați la 19 cluburi din întreaga țară, ASC Dinamic Bacău s-a prezentat cu opt karateka. Gruparea antrenată de sensei Liliana Adochiței a cucerit 14 medalii, dintre care patru de argint și zece de bronz.

„A fost un campionat greu, cu o concurență numeroasă. De exemplu, la minicadeți, categoria kata, lupta pentru podium a implicat nu mai puțin de 21 de sportivi.

Cu o singură excepție, toți participanții de la Dinamic au urcat pe podium”, a declarat sensei Adochiței.

De la ASC Dinamic au intrat pe tatami la această ediție a Naționalelor: Ariana Șerban (kata), Alecsya Munteanu (kata, fukugo și kumite), Tudor Galan (kata, kumite, shobbu ippon), Alexandru Petrilă (kumite, shobbu ippon), Romeo Voicu (kumite, shobbu ippon), George Brăescu (kata, fukugo, kumite), Ludivine Cochard (kata, kumite), Mirela Șerban (kata, shobu ippon).

Medalii de argint: Alecsya Munteanu (kata, fukugo), Ludivine Cochard (kata), Mirela Șerban (shobu ippon).
Medalii de bronz: Tudor Galan (kumite), George Brăescu (kata, fukugo, kumite), Ludivine Cochard (kumite), Mirela Șerban (kata), Romeo Voicu (kumite, shobu ippon), Alexandru Petrilă (kumite, shobu ippon).