26 aprilie 2024
SportAur, argint şi bronz pentru judoka de la Palatul Copiilor Bacău

Aur, argint şi bronz pentru judoka de la Palatul Copiilor Bacău

La sfârşitul săptămânii trecute în Sala Polivalentă din Tg. Secuiesc s-a desfăşurat tradiţionala Cupă de Judo, organizată de CSS Târgu Secuiesc, Consiliul Local al municipiului Tg. Secuiesc, DJTS Covasna şi Veres Laszlo PFA.

La actuala ediţie a competiţiei, cea de-a XVI-a, au participat peste 400 de sportivi din întreaga ţară din aproape 40 de cluburi de judo de înaltă valoare. Delegaţia Palatului Copiilor Bacău condusă de profesorul Cruceanu Dorin a câştigat următoarele medalii:

3.Roşu Cătălin 42 kg

“Îmbucurător a fost faptul că cinci sportivi de la grupa mică s-au situat pe locurile fruntaşe, deşi a fost pentru prima oară când au călcat pe tatami într-un meci oficial. A fost o cupă bine organizată, satisfacţia mea personală rămânând însă faptul că am participat în premieră cu 20 de sportivi, după doi ani de muncă de la iniţiere, şi sunt bucuros în acelasi timp că m-am întors acasă cu 11 medalii, cele mai multe fiind de aur.

Împreună cu colegii mei de la Palatul Copiilor, profesorii Manole Constantin şi Savin Marius, la această competitie ne-am clasat pe locul 2 la diferenţă de trei puncte de echipa Tg-ului Secuiesc, din cele 38 de echipe, clasarea făcându-se prin numărul total de medalii câştigate.Tot de ziua Moşului Neculai, la Bacău s-a organizat un concurs de judo, dar din păcate categoriile de vârstă şi greutate au fost limitate de către organizatori, fără a se cere opinia celor opt antrenori din judeţul Bacău. Mulţumesc conducerii Palatului Copiilor pentru sprijinul oferit dar în mod special părinţilor acestor copii pentru încrederea acordată şi pentru eforturile materiale şi financiare făcute ca aceste rezultate să apară”, a declarat antrenorul băcăun Cruceanu Dorin.