19 aprilie 2024
SportAu spart gheața

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău- HC Buzău 30-25 (15-13)

Au spart gheața

Prima victorie acasă, al doilea succes în campionat pentru CSM Bacău. După cele trei puncte reușite în runda de debut, pe terenul Universității Cluj, elevii lui Eden Hairi și-au adjudecat derby-ul nou-promovatelor, impunându-se sâmbătă, acasă, în etapa a șaptea, cu 30-25 contra Buzăului.

Începutul de joc a fost echilibrat, gazdele aflându-se la timonă în primele zece minute (scor 5-3), după care oaspeții au preluat inițiativa până la jumătatea reprizei: 5-6 (min. 13), 6-7 (min. 14).

La scorul de 7-7, băcăuanii au întors tabela de partea lor cu două goluri spectaculoase trase la indigou („aeriene” finalizate de Tărâță din pasele lui Păunică), iar favoriții publicului nu au mai cedat conducerea până la pauză: 10-8 (min. 20), 13-10 (min. 27) și 15-15 (min. 30).

La revenirea de la cabine, „CSMeii” au luat un start lansat, cu poarta ferecată de paradele lui Freiwald și s-au desprins la 23-17 în min. 41 și 24-18 în min. 43. Finalul nu a fost însă lipsit de emoții, în condițiile în care oaspeții au reușit să se apropie în două rânduri la două goluri: 25-23 (min. 53) și 26-24 (min. 54).

Totuși, băcăuanii au avut luciditatea necesară de a gestiona favorabil finalul de meci și de a obține o victorie importantă în duelul cu o contracandidată la evitarea retrogradării. Etapa viitoare, pe 3 noiembrie, CSM Bacău se va deplasa la Călărași, urmând să revină în fața propriilor suporteri pe 10 noiembrie, pentru jocul cu Minaur.

CSM Bacău: Freiwald, Tamaș- Păunică (6 goluri), Tudorancea (6), M. Cotinghiu (3) , Anton (3), Bologa (2), G. Cotinghiu (2), Gal (1), Păunescu (1), Serhel (1).