Atletism: Recorduri, finale și medalii

Săptămână trecută a fost una de foc pentru atletele băcăuane de la SCM și CSȘ Bacău. În prima parte a săptămânii, capul de afiș a fost ținut de Campionatele Europene rezervate juniorilor 2, competiție desfășurată la Ierusalim, în Israel. Din delegația României au făcut parte și atletele SCM Bacău, Adnana Vrânceanu și Ștefania Zediu, însoțite de antrenorul lor de club, Cristi Nemțeanu.

Cele două băcăuance au concurat în ștafeta de 1,2,3,400 m cu care s-au calificat în finală, poziționându-se pe locul 6. De remarcat timpul foarte bun obținut de tricolore în calificări, timp  ce a plasat ștafeta României pe locul 6 în topul mondial și european!

În plus, la proba de 200 m, Adnana Vrânceanu a reușit un record personal, 24.65, cu care s-a situat pe locul zece. De-abia revenit din Israel, antrenorul Cristi Nemțeanu s-a oprit în București, pentru finala Naționalelor de juniori 3, care a adus noi satisfacții în contul atletelor băcăuane.

Astfel, în prima zi a competiției, sora Adnanei Vrânceanu, Daria s-a laureat campioană națională la triplusalt cu un rezultat ce a măsurat 12.06 m, argintul probei fiind cucerit de colega sa, Andra Stănică, autoarea unei sărituri de 11.49. Totodată, Daria Vrânceanu a obținut și calificarea în proba de lungime (ce urma să aibă loc ieri), cu prima performanță: 5.38 m.

Abonați-vă la canalul Telegram Deșteptarea pentru a primi știri necenzurate de "standardele comunității"