25 aprilie 2024
SportAtletism / Final in forta

Atletism / Final in forta

“Veteranul” atletismului bacauan, Martin Benchea Joca incheie anul in forta. Asa cum se incheie si cursele sale, indiferent ca vorbim despre 3000 de metri, 5000, semi-maraton sau maraton. Pentru atletul trecut de 60 de ani, 2014 i-a adus titlul de campion national la maraton, dar si multe alte satisfactii. Interne si internationale.

“A fost un an foarte bun si sper ca 2015 sa fie si mai bun”, a marturisit Benchea Joca. Pâna la 2015, insa, “Forrest Gump” al Bacaului isi completeaza sirul succeselor pe anul in curs. Dupa ce luna trecuta s-a clasat al saptelea la “Cupa 15-16 noiembrie”, de la Brasov, unde a parcurs cei 5 kilometri in 21 de minute si 10 secunde (“un timp si un loc super, având in vedere concurenta de la categoria 40-61 de ani”), Martin Benchea Joca a cucerit bronzul la “Crosul Unirii” de la Alba Iulia, la A60 de ani.

“S-au alergat 2700 metri, iar participarea, per total, a fost foarte numeroasa, peste 350 de concurenti. Daca anul trecut m-am situat al doilea, anul acesta am ocupat treapta a treia a podiumului. Nu consider, insa, ca am facut un pas inapoi deoarece acum am avut adversari mult mai valorosi”, a precizat campionul bacauan, care, la finele acestei saptamâni, isi va lua din nou picioarele la spinare, pentru a obtine o noua medalie la Crosul “Mos Nicolae” de la Bucuresti.

Iar la anul, nenea Benchea va fi pus cu adevarat pe alergatura! In februarie va participa la Balcaniada de la Istanbul, in martie se va prezenta la Europenele de Sala, pentru ca in aprilie sa ia starul la Campionatul European de Alergare pe Sosea din Portugalia. Iar in iulie il asteapta Mondialele din Franta, de la Lyon!