18 aprilie 2024
SportAtletism: Departe de podium

Atletism: Departe de podium

Bianca Perie s-a clasat pe locul 10 in finala probei de ciocan de la Campionatele Europene pentru seniori

Calificata cu al 10-lea rezultat din preliminarii, Bianca Perie a ramas la acelasi nivel in finala de la Helsinki, desfasurata duminica dupa-amiaza. Daca la precedentele "europene" pentru seniori (Barcelona 2010) s-a clasat pe locul al IV-lea, atleta de 22 de ani a avut de aceasta data o evolutie departe de podium. Campioana continentala la tineret, sportiva legitimata la SCM Bacau ramâne in pregatire pentru Jocurile Olimpice.

Sub calificari

Bianca Perie a inceput reuniunea de ieri cu o aruncare de 66.92 metri, care a plasat-o in prima jumatate a celor 12 finaliste. Pe a doua incercare a ratat-o, iar cea de-a treia a fost de 67.24 m, fiind si ultima reusita de eleva antrenorului Lucian Cucos. Un rezultat pentru locul 10. Cu doua zile inainte, in calificari, Perie inregistrase o evolutie de 67.46 metri.

Se vede Londra

Proba de ciocan a fost câstigata de Anita Wlodarczyk (Polonia, 74.29 metri), urmata pe podium de Martina Hrasnova (Slovacia, 73.34 m) si Anna Bulgakova (Rusia, 71.47 m). Bianca Perie are un "personal-best" de 73.52 m, stabilit in 2010. Atleta bacauana va concura din nou in aceasta saptamâna la "nationalele" pentru seniori ale României (5-6 iulie), intrând astfel in linie dreapta in ultima luna dinaintea Jocurilor Olimpice de la Londra.
Dana Popa

Bianca Perie a fost singura reprezentanta a judetului Bacau care s-a calificat intr-o finala individuala la actuala editie a Campionatelor Europene. Ionut Zaizan (CS Stiinta, 800 m), Mirela Lavric (CSM Onesti, 800 m) si Raul Botezan (CSM Onesti, 1.500 m) s-au oprit in semifinale.