2 mai 2024
SportAtletism/ CN alergare montană: Martin Benchea Joca - 127

Atletism/ CN alergare montană: Martin Benchea Joca – 127

La cota 232 de metri, dacă ținem cont de diferența de nivel. Dar și la cota 127, dacă este să ne referim  la numărul de medalii. Veteranul atletismului băcăuan, Martin Benchea Joca și-a trecut în palmares cea de-a 127-a medalie din carieră. A făcut-o weekend-ul trecut, în comuna prahoveană Vărbilău, gazda Naționalelor Masters de alergare montană. Participant la categoria de vârstă +65 de ani, Martin Benchea s-a clasat al treilea, grație timpului de 49 de minute și 22 de secunde, cu care a parcurs cei 8.600 metri.

„Mă bucură acest bronz, mai ales că nu a fost ușor de obținut. Obișnuit cu antrenamentele mele de pe malul Bistriței, am întâmpinat dificultăți serioase la această ediție de Campionat Național, unde am alergat doar pe beton, pe un traseu pe care porțiunile plate erau urmate de urcușuri sau coborâșuri aflate la unghi de 45 de grade. Noroc că vremea a fost bună”, a declarat sportivul CSM Bacău.

În condițiile în care Europenele de Veterani programate în mai, în Italia, au fost anulate din cauza pandemiei, pentru Martin Benchea Joca urmează o perioadă în care se va axa doar pe competiții naționale (următoarea este pe 12 iunie, la Beiuș), pentru ca, în septembrie, el să se alinieze la startul Balcaniadei din Albania. Până la „toamna albaneză”, mai mult ca sigur că „producția” de medalii va crește.