19 mai 2024
SportAtletism/ CM Seniori: Alin Firfirică (CSM Onești), locul 7 la Mondiale

Atletism/ CM Seniori: Alin Firfirică (CSM Onești), locul 7 la Mondiale

Un nou rezultat de prim-plan pentru atletismul băcăuan la Campionatele Mondiale în aer liber desfășurate la Eugene (Oregon), în Statele Unite ale Americii.

Astfel, după ce duminică seara Bianca Ghelber (SCM Bacău) s-a clasat a șasea în finala probei de aruncare a ciocanului, ieri dimineață, Alin Firfirică, atlet cu dublă legitimare, CSM Onești- Steaua, s- a poziționat pe locul 7 în finala masculină la aruncarea discului.

Calificat grație celei mai bune aruncări personale din acest sezon, 65, 54 metri, elevul lui Teodor Agachi a reușit să-și îmbunătățească recordul în finală,  printr-un rezultat ce a măsurat 65,57 metri.

Proba masculină de disc a celei de-a 18-a edișii a Campionatelor Mondiale în aer liber a fost adjudecată de slovenul Kristjan Ceh care, la doar 23 de ani, a stabilit un  nou record al competiției: 71.13 m. Ceh a fost urmat de doi lituanieni: Mylos Alekna (69, 27 m) și Andrius Gudzius (67, 55 m).