19 mai 2024
SportAtletism/ Campionatul European de Seniori: Bine așa rău

Atletism/ Campionatul European de Seniori: Bine așa rău

Deși n-a prins finala la 1500 m, Petro Simiuc a realizat un Personal Best, în timp ce Gabi Bitan a sărit doar 7.72, dar a terminat în Top 8.

Obiective realizate parțial pentru atleții băcăuani ce au reprezentat România la cea de-a 36-a ediție a Campionatelor Europene Indoor pentru Seniori de la Torun, din Polonia. La primul său concurs în sală în ultimii 5 ani, Petronela Simiuc (CSM Bacău) a stabilit un nou record personal în proba de 1500 m. Petro a trecut linia de sosire cu timpul de 4:14.94, spre satisfacția antrenoarei sale, Carmina Vorovenci: „Este un rezultat foarte bun, care ne dă speranțe pentru mai departe.” Acest Personal Best înregistrat vineri nu i-a permis însă atletei de 26 de ani să acceadă în finala probei, ea clasându-se a cincea în cea de-a treia serie de calificare. Asta în condițiile în care în finală s-au calificat primele două sportive din fiecare serie și următoarele cele mai bune trei performanțe.

„Într-adevăr, ne-am fi dorit mult o finală pentru Petro, însă nici măcar necalificarea nu poate umbri satisfacția acestui timp foarte bun”, a concluzionat antrenoarea CSM Bacău, Carmina Vorovenci.

Gabriel Bitan

Spre deosebire de Petronela Simiuc, săritorul în lungime de la CSM Onești, Gabriel Bitan a ajuns în finala probei la care a participat. Numai că, în cazul său, rezultatul a fost unul sub așteptări. Calificat în finală de pe poziția a șaptea, cu un 7.78, în bătălia pentru medalii elevul lui Cornel Grigore nu a reușit să se apropie de acel fabulos 8.14 cu care a cucerit recent titlul național. În finală, Gabi Bitan a ratat primele patru încercări, pentru ca următoarele două sărituri, ambele validate, să înregistreze doar 7.64 m, respectiv 7,72 m. Cu acest ultim rezultat, Bitan a încheiat Europenele de la Torun pe poziția a opta.

„Problema a fost faptul că vârful meu de formă a trebuit făcut mai devreme, pentru a realiza în primă fază baremul. Majoritatea cocurenților din finală îl aveau asigurat din sezoanele anterioare. Practic, am venit la acest concurs în scădere de formă, dar chiar și așa se putea un rezultat mai bun”, a declarat Gabriel Bitan pentru site-ul Federației Române de Atletism.

Pentru cei doi sportivi urmează provocările sezonului în aer liber, ambii având ca obiectiv calificarea la Olimpiada de la Tokyo.