28 martie 2024
SportAstra Giurgiu, eliminată din Europa League, după 1-1 cu Maccabi Haifa

Astra Giurgiu, eliminată din Europa League, după 1-1 cu Maccabi Haifa

Astra Giurgiu a ratat calificarea în grupele Europa League la fotbal, după ce a remizat cu Maccabi Haifa, 1-1 (1-1), joi seara, pe stadionul ”Ceahlăul” din Piatra Neamţ, în manşa a doua a playoff-ului competiţiei.

Cu un deficit de două goluri după meciul tur (2-0 pentru israelieni), Astra a deschis scorul prin Valerică Găman (27), dar gafa portarului Lung jr i-a permis lui Ruben Rayos ”Rayo” (34) să egaleze şi să taie avântul giurgiuvenilor.

Pe un teren greu, din cauza ploii, Astra a avut prima ocazie de gol în min. 10, dar William de Amorim a trimis alături cu capul centrarea lui Enache. Astra a deschis scorul în min. 27, prin Găman, care a sancţionat o ieşire neinspirată a portarului Saranov, la o lovitură de colţ: 1-0.

Doar şapte minute s-au aflat giurgiuvenii în avantaj, pentru că spaniolul Rayo l-a surprins pe portarul Lung jr cu un şut din unghi, direct din lovitură liberă: 1-1 (34).

Maccabi putea chiar intra în avantaj la pauză, dar şutul lui Turgeman, din careu, a ocolit de foarte puţin poarta (43), iar Lung a salvat cu piciorul la mingea trimisă de Abuhazira (45+1).

La reluare, Astra a atacat haotic şi nu a reuşit să îşi creeze ocazii clare de gol, iar tot oaspeţii au fost mai periculoşi pe contre.

Fatai a avut o oportunitate destul de bună, în min. 73, când nu a ajuns la centrarea lui Cristescu, dar echipa lui Daniel Isăilă nu putea spera la mai mult din acest meci, în care a avut un singur şut pe poartă.

Jocul Astrei a suferit, fără trei oameni de bază, fundaşul Măţel (suspendat), mijlocaşul Tembo (pus pe lista de transferuri) şi atacantul Budescu (accidentat).

Echipa din Giurgiu, debutantă în cupele europene, a ieşit, totuşi, cu capul sus din competiţie, după o serie de rezultate bune. AGERPRES