19 aprilie 2024
Sport"Aripile" a câștigat Cupa „Play”

“Aripile” a câștigat Cupa „Play”

Aripile Bacău continuă să se înalțe. Peste adversari și peste orice fel de dificultate. Și își trece în cont noi succese. După bronzul cucerit de grupa de vârstă 2013 la Cupa „Play”, a venit aurul celor de la 2010 la aceeași competiție. Echipa antrenată de Costel Bușagă și-a adjudecat trofeul după un parcurs entuziasmant, cu patru victorii la scor și un egal. Remiza a venit în chiar primul joc din grupe: 1-1 cu Târgu-Frumos.

Au urmat un 7-0 contra celor de la Champions Ungheni, un 5-0 cu Hușana Huși și un 4-1 în semifnala cu Fortuna Galați. În finală, Aripile s-a reîntâlnit cu cei de la Târgu-Frumos. Și deși adversarii conduceau cu 2-0 în min. 5 și cu 2-1 la pauză, băcăuanii au marcat trei goluri în trei minute în repriza secundă, impunându-se până la urmă cu un sonor 5-2. „Pe lângă faptul că am avut de remontat două goluri, merită precizat că în ultimele cinci minute am evoluat în inferioritate numerică, pe fondul jocului dur prestat de adversari.

Mai mult decât rezultatele în sine ne bucură evoluția foarte bună a copiilor noștri”, a declarat antrenorul Costel Bușagă. Și cum o bucurie nu vine niciodată singură, să notăm că, pe lângă faptul că a etalat cea mai frumoasă galerie, Aripile a dat și cel mai bun portar (Rareș Vîlcu), și cel mai bun jucător al turneului (Rareș Jușcă), și cel mai tehnic fotbalist al competiției (Alexandru Bugaciu).

Iată și lotul cu care băcăuanii au triumfat la Cupa „Play”: Rareș Vîlcu, Patric Brașoveanu, Raul Grigoraș, Victor Pavăl, Alexandru Bugaciu, Rareș Robu, Rareș Șerdean, Rareș Jușcă, Dima Vartolomei, Luca Vartolomei, Alex Ianoș, Matei Sârbușcă, Rareș Căuș, Adrian Gălățanu, Luca Petrov și Alin Ficău.