18 mai 2024
SportAna Maria Chiriță, în lotul național U14

Ana Maria Chiriță, în lotul național U14

Pentru jucătoarea de tenis băcăuancă Ana Maria Ioana Chiriță, 2021 a fost un an plin. Plin de satisfacții. Tenismena de la CSȘ Bacău a fost inclusă de departamentul tehnic al FRT în lotul național U14, alături de Alexia Tatu, Andreea Soare, Giulia Popa, Eva Maria Munteanu, Flavia Ogrezeanu, Ștefania Boian și Mateea Minculescu.

„Intrarea în lotul României la această categorie de vârstă a fost una din principalele mele ținte”, a mărturisit eleva antrenorului Radu Tudor Orzață. Convocarea sub tricolor a venit ca o confirmare a sezonului foarte bun, în care Ana Maria Chiriță și-a adjudecat, la simplu, trei turnee de categoria A la U14 ani feminin: Cupa Rășnov, Cupa Municipiului Slobozia și Cupa Fierăria de la Buzău. Acestor succese li s-au adăugat încă două victorii la dublu la Trofeul „Marin Batin” de la București și la Cupa Fierăria plus o finală la dublu și una la dublu mixt în cadrul Cupei Municipiului Slobozia.

Finalul anului a adus băcăuancei și medalia de bronz la Campionatul Național Individual U13 de la București, unde, alături de Giulia Safina Popa (CSM Oradea), a câștigat finala mică: 7-5, 6-1 contra perechii formate din Mateea Minculescu (TC Bright Constanța) și Eva Munteanu (LPS CSȘ Constanța). P

arcursul foarte bun o poziționează pe Ana Maria Chiriță pe locul 6 în ierarhia națională la U14 și pe locul 50 în clasamentul Under 16 al FRT. În vârstă de 14 ani pe care i-a împlinit săptămâna aceasta, pe 4 ianuarie, Ana Maria Ioana își va serba astăzi și ziua onomastică, după care își va pregăti rachetele pentru prima competiție importantă a anului: Campionatul Național Individual de Iarnă U16 de la București.