25 aprilie 2024
SportAlba Blaj- Știința Bacău 3-0 (14, 20, 25)

Alba Blaj- Știința Bacău 3-0 (14, 20, 25)

A doua înfrângere stagională a Științei. De data aceasta, pe terenul campioanei, Volei Alba Blaj. O înfrângere în trei seturi, la capătul unui joc în care studentele puteau și meritau mai mult. În special în ultimul parțial, în care au avut nu mai puțin de cinci mingi de set.

Toate, irosite. Sâmbătă, în etapa a opta a Diviziei A1, Blajul a revenit incredibil și, beneficiind de erorile Științei, dar și de cele comise de brigada de arbitri a arhivat actul trei în prelungiri. Setul de debut a fost unul echilibrat doar până la 9-8. Pe serviciile Nnekăi Onyejekwe, Blajul s-a desprins la 13-8, după care preluarea la serviciu a băcăuancelor a scârțâit din nou, servele sigure ale coordonatoarei Barakova permițând gazdelor să intre cu șapte puncte avans la cel de-al doilea time-out tehnic. Diferența a continuat să crească, gazdele câștigând setul cu 25-14 pe un as al lui Cleger.

Parțialul secund a fost mult mai strâns. Din păcate, la 17-17 au urmat patru erori neprovocate ale Științei, începute cu un serviciu greșit al lui Faleș și continuate cu un atac în burta fileului din partea nou intratei Irina Radu. Blajul s-a desprins astfel la 22-17 înainte de a-și adjudecat parțialul cu 25-20. Ultimul set a fost și cel mai spectaculos.

Cu Kapelovies în cabina de regie și cu Berdilă preferată lui Rogojinaru, echipa lui Florin Grapă a avut un come-back de senzație. Pe serviciile lui Kapelovies, studentele au punctat de opt ori consecutiv, întorcând rezultatul de la 7-5 la 7-13. Știința a avut apoi 15-10, dar a intrat cu doar două puncte avans la al doilea time-out tehnic. Blajul a egalat la 16, după ce punctul de 15-16 i-a fost făcut cadou de arbitri. La 19 egal, oaspetele au apăsat din nou pe acceleraor, desprinzându-se la 20-24. Din păcate, atacul moale al Științei, dublat de greșelile pe faza defensivă au permis Blajului sa egaleze la 24. Știința a mai avut o ultimă zvâcnire, punctând pentru 25-24, dar echipa lui Zakoc a revenit din nou și, cu ajutorul arbitrilor, care au sancționat fără motiv Știința la ultima fază, s-a impus cu 27-25 si, implicit cu 3-0.

În ciuda eșecului de la Blaj, băcauancele pot încheia turul pe podium, cu condiția să învingă sâmbătă, acasă, pe Dinamo, in runda a opta. La Blaj, Știința a mizat pe sextetul: Kapelovies (Ciocian), Lupa, Cazacu, Flaeș, Sipoș, Rogojinaru (Berdilă, I. Radu), Albu-libero.