30 aprilie 2024
SportAerostar zboară, CSM Bacău se împiedică, FC Dinamo Bacău se afundă

Fotbal/ Liga a III-a

Aerostar zboară, CSM Bacău se împiedică, FC Dinamo Bacău se afundă

Etapa a 13-a nu a fost deloc cu ghinion pentru Aerostar, care a demonstrat că rămâne principala forță ofensivă din primele două serii ale Ligii a III-a. Vineri, în uvertura rundei, „aviatorii” au ajuns la 41 de goluri marcate, după ce au surclasat-o cu 5-1 (4-0) pe concitadina FC Dinamo.

Ratarea lui Horia Ilie singur cu portarul (min. 13), „foarfeca” lui Vraciu parată de Hărăguță (15) și lovitura liberă trimisă puțin alături de Andrei Pavel (16) au arătat că partida va avea sens unic și, totodată, multe goluri. Casian Anghel a deschis scorul, din centrarea lui H. Ilie, în min. 18, pentru ca finalul reprizei să întețească iureșul gazdelor.

În min. 38, A. Pavel, i-a servit lui Vraciu mingea de 2-0, pentru ca două minute mai târziu rolurile să se inverseze, iar Vraciu să-i întoarcă favoarea lui A. Pavel pentru 3-0. Ultimul gol dinainte de pauză a fost înscris de Casian Anghel, în min. 44, din centrarea lui A. Pavel. La 4-0, „aviatorii” lui Mișu Ionescu au oprit motoarele, însă pe final a mai fost loc de două goluri, câte unul de căciulă.

În min. 78, Coroamă a semnat a cincea reușită din contul Aerostarului, pentru ca după alte patru minute, FC Dinamo să înscrie golul de onoare, prin Bebe Brăescu, care a transformat un penalty obținut de Dobre. În formula Mocanu- Prențu, Vișinar, C. Pavel, D. Căpușă –H. Ilie, Chirilă, C. Anghel, Belciu- A. Pavel, Vraciu (după pauză au mai intrat Coroamă, Bacalu, Juncu, Al. Zaharia și Paveluc), Aerostar a obținut o victorie importantă, care o apropie la un punct de locul doi ocupat de Metalul Buzău (învinsă, surprinzător, pe terenul Unirii Braniștea), înaintea celor două deplasări dificile din finalul anului, de la Focșani și Braniștea. De partea cealaltă, dinamoviștii băcăuani înregistrează al doilea eșec consecutiv la scor mare, rămânând în zona nisipurilor mișcătoare.

E drept, Radu Ciobanu a apelat la o garnitură în care s-au regăsit mulți under, însă aceasta este mai degrabă o limită decât un alibi. Până la urmă, pentru a progresa, juniorii promovați de FC Dinamo ar trebui să evolueze alături de jucători de valoare. Iar pentru a se salva, FC Dinamo ar trebui să aducă în iarnă astfel de jucători de valoare. Cu atât mai mult cu cât, anul acesta, FC Dinamo Bacău a fost beneficiara celui mai consistent sprijin economic din partea municipalității în baza programului de finanțare nerambursabilă „Promovarea sportului de performanță”: 284.900 lei.

După cum se vede, bani- da, performanță- ba! În Seria 1, CSM Bacău s-a împiedicat acasă, în compania Științei Miroslava, 1-1, într-un meci în care echipa lui Cristi Popovici a deschis scorul în min. 14, ca urmare a penalty-ului transformat de Antal, iar oaspeții au egalat tot din 11 m, în min.26, prin Tchassem. În ciuda pasului fals, „CSMeii” și-au păstrat poziția secundă din clasament, în condițiile în care Bucovina Rădăuți a remizat, 2-2, la Botoșani.

Seria 1

Rezultatele etapei a 13-a: CSM Bacău- Știința Miroslava 1-1, Șomuz Fălticeni- Ceahlăul Piatra Neamț 1-1, Viitorul Darabani- Foresta Suceava 0-1, Dante Botoșani- Bucovina Rădăuți 2-2, Csikszereda 2- Rapid Brodoc 0-2.

Programul etapei viitoare/ sâmbătă, 26 noiembrie, ora 14.00: Știința Miroslava- Csikszereda 2, Rapid Brodoc- Dante Botoșani, Bucovina Rădăuți- Viitorul Darabani, Foresta Suceava- Șomuz Fălticeni, Ceahlăul Piatra Neamț- CSM Bacău.

Clasament

1 Foresta Suceava   13      11      1        1        29-5   34p.

2 CSM Bacău           13      7        4        2        20-11 25p.

3 Bucovina Rădăuți  13      7        2        4        24-14 23p.

4 Ceahlăul P. Nt.     13      6        3        4        31-18 21p.

5 Dante Botoșani     13      6        2        5        18-18 20p.

6 Știința Miroslava   13      6        1        6        17-16 19p.

7 Șomuz Fălticeni    13      5        3        5        18-13 18p.

8 Rapid Brodoc       13      3        1        9        15-30 10p.

9 Viitorul Darabani  13      3        0        10      9-32   9p.

10 Csikszereda 2     13      1        3        9        3-27   6p.

Seria 2

Rezultatele etapei a 13-a : Aerostar Bacău- FC Dinamo Bacău 5-1, CSM Râmnicu-Sărat- Viitorul Ianca 4-0, Sporting Liești- CSM Focșani 2007 1-2, Dacia Unirea Brăila- Voința Limpeziș 1-1, Unirea Braniștea- Metalul Buzău 1-0.

Programul etapei viitoare/ 26 noiembrie, ora 14.00: CSM Focșani 2007- Aerostar Bacău, FC Dinamo Bacău- Unirea Braniștea, Metalul Buzău- CSM Râmnicu-Sărat, Viitorul Ianca- Dacia Unirea Brăila, Voința Limpeziș- Sporting Liești.