20 mai 2024
SportAerostar și FC Dinamo Bacău, calificate în turul 2

Aerostar și FC Dinamo Bacău, calificate în turul 2

Miercuri a debutat ediția 2022-2023 a Cupei României la fotbal, la startul căreia s-au aliniat și celor trei divizionare C băcăuane: Aerostar, CSM și FC Dinamo. Aerostar și FC Dinamo Bacău s-au calificat în faza următoare, în care se vor afla față în față, într-o manșă unică programată pe data de 31 august.

În formula de start Manole- Prențu, Vișinar, C. Pavel, Bacalu- H. Ilie, Chirilă, Al. Zaharia, Tofan- Vraciu, A. Pavel (pe parcurs au mai intrat Bobîrnac, Băisan, Juncu, Gavrilă și Belciu), Aerostar s-a impus miercuri cu 2-0 pe terenul unei alte divizionare C, Sporting Liești. Andrei Pavel a stabilit scorul pauzei, transformând un penalty obținut tot de el, în timp ce euro-golul lui Al. Zaharia, șut de la 25 de metri în vinclul porții apărate de Brăneț a securizat succesul „aviatorilor” antrenați de Mișu Ionescu.

În derby-ul băcăuan jucat pe „Letea” de CSM și FC Dinamo, a fost nevoie de loviturile de departajare pentru a se  stabili câștigătoarea, în condițiile în care la capătul a 90 și, ulterior, a 120 de minute, scorul a rămas egal: 0-0. La penalty-uri, FC Dinamo Bacău s-a impus cu 4-3. Pentru dinamoviștii pregătiți de Andrei Întruneric au punctat Padovei, Pușcașu, Ciumașu și Luncanu, ratând doar Mocanu, în timp la CSM Bacău au marcat Sahru, Aieroaiei și Adăscăliței, ratând Strat și Antal.