24 aprilie 2024
SportAerostar rămâne lideră

Liga a III-a/ KSE Târgu Secuiesc-Aerostar 1-2

Aerostar rămâne lideră

Disputată la sfârșitul săptămânii trecute, etapa a XXI-a a seriei I din Liga a III-a la fotbal n-a produs nici o schimbare la vârful clasamentului, Aerostar reușind să se impună în deplasare la KSE Târgu Secuiesc păstrând astfel distanța față de principalele urmăritoare Csikszereda și Oțelul.

În jocul de la Târgu Secuiesc, aviatorii au deschis scorul în minutul 19 prin Cătălin Vraciu, gazdele revenind în joc în minutul 75 când Jozef Gazda a egalat în urma unui penalty.

Echipa pregătită de Cristi Popovici și-a adjudecat cele trei puncte prin golul marcat în minutul 90+2 de către Cornel Căinari. În celelate jocuri, Csikszereda a trecut pe teren propriu de Sporting Liești cu 3-0, iar Suporter Club Oțelul a învins în deplasare la Pașcani cu 2-0. Alte rezultate: Sănătatea Darabani – AFC Odorheiu Secuiesc 0-1; Bucovina Rădăuți – CSM Focşani 1-1; Olimpic Cetate Râșnov – Metalosport Galați 3-0; Avântul Valea Mărului – AFC Hărman 0-3; CSM Roman a stat.

Aerostar conduce seria cu 49 de puncte, urmată de Csikszereda Miercurea Ciuc, 46 puncte, și Suporter Club Oțelul Galați cu 43 puncte.