18 mai 2024
SportAcademia FC Bacău „Cristian Ciocoiu” a ratat calificarea la turneul final

Fotbal/ Liga Elitelor Under 16

Academia FC Bacău „Cristian Ciocoiu” a ratat calificarea la turneul final

Se cunosc echipele care, la finalul acestei săptămâni, se vor lupta, la Mogoșoaia, pentru titlul de campioană a Ligii Elitelor Under 16. Cele patru participante la turneul final sunt AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, ACS FC Academica Clinceni, FC Petrolul Ploiești și LPS Banatul Timișoara.

Acestea s-au calificat în urma victoriilor obținute vinerea trecută, în turul eliminatoriu. Cel mai „strâns” rezultat s-a înregistrat la Miercurea-Ciuc, acolo unde gazdele au dispus cu 2-1 de Academia FC Bacău „Cristian Ciocoiu”. Înscrisă în campionat, din motive legate de afiliere, sub denumirea de CSM Bacău, gruparea antrenată de Sergiu Japalău, Radu Ciobanu și Angel Băiceanu avea ca obiectiv prezența la turneul final al Ligii Elitelor U16.

Din păcate, deși a condus la pauză cu scorul de 1-0, ca urmare a golului marcat de Ciumașu, băcăuanii s-au văzut eliminați după ce harghitenii au basculat rezultat după pauză prin reușitele lui Duszinski (min. 58) și Balogh (min. 74). De spus că, pe lângă ghinionul tragerii la sorți, care i-a obligat să joace pe terenul adversarei, elevii lui Sergiu Japalău s-au lovit și de un arbitraj cel puțin discutabil.

„În repriza secundă, deciziile arbitrului au răsturnat jocul în favoarea gazdelor, după ce formația noastră a primit nu mai puțin de șapte cartonașe galbene și două cartonașe roșii, dintre care unul pentru o presupusă simulare în careul gazdelor (al doilea galben), toate acestea culminând cu dictarea a două penalty-uri care au schimbat de altfel soarta jocului și care au năruit visul frumos al jucătorilor noștri.

Deși am întâlnit un adversar puternic, practicant al unui fotbal de calitate, ne gândim că lucrurile ar fi putut sta cu totul altfel dacă arbitrajul nu ar fi arătat atâta exces de zel”, au notat cei de la Academia FC Bacău „Cristian Ciocoiu” pe propria pagină de facebook. În final, să trecem în revistă și celelalte trei rezultate din turul eliminatoriu: Academica Clinceni- Universitatea Craiova 3-0, Petrolul Ploiești- Dinamo București 3-0, LPS Banatul Timișoara- UTA Arad 4-1.