19 aprilie 2024
SportA început Liga 3 la fotbal. O victorie și două înfrângeri pentru...

A început Liga 3 la fotbal. O victorie și două înfrângeri pentru echipele Bacăului

Lunga așteptare a trecut, iar noul sezon de Liga 3, ediția 2021-2022, a început la finalul săptămânii trecute, vinery, sâmbătă și duminică. Și această ediție de campionat, una în care protocolul medical pentru evitarea răspândirii virusului COVID-19 încă e valabil, se desfășoară cu 100 de echipe în componență, repartizate în mod egal în zece serii.

Însă au fost și partide care nu au avut loc. Una dintre acestea a fost din Seria I, acolo unde este înregimentată CSM Bacău. Vorbim de meciul dintre Foresta Suceava și Huşana Huşi care va fi reprogramat deoarece sucevenii au mai multe cazuri de Covid-19 în lot și toți jucătorii și stafful tehnic au fost nevoiți să intre în izolare.

CSM Bacău a susținut primul meci din această ediție de campionat în Liga 3 în deplasare la Șomuz Fălticeni, acolo unde băcăuanii s-au „înclinat” pierzând la limită, scor 2-1. Pentru echipa din Fălticeni au înscris Alexandru Sahru (16 – penalty), Andrei Alecsandru (55), CSM înscriind golul de onoare prin Norbert Antal în min.89 din penalty.

Alte rezultate din Seria I:

CSM Paşcani – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-2
Bucovina Rădăuţi – Sporting Juniorul Vaslui 2-1
Ştiinţa Miroslava – Dante Botoşani 0-1

În Seria a II-a, Dinamo Bacău a jucat în deplasare la Metalul Buzău, unde a pierdut cu scorul de 5 – 0. Golurile buzoienilor au fost înscrise de Claudiu Zamfirescu (10, 17), Andrei Pavel (32, 55) și Marius Tudorică (45). Aerostarul a debutat în această ediție de campionat în fața propriilor suporteri, în compania celor de la Viitorul Ianca pe care au reușit să-i învingă pe final cu scorul de 2 -1. Oaspeții au condus la pauză cu 1 – 0 prin golul marcat în minutul 26 de Marius Dima. Aviatorii au revenit pe final și au reușit să înscrie de două ori prin Deivid Tofan în minutul 87 și Horia Ilie în minutul 90+2.