30 aprilie 2024
SportKarting/ Cupa Moldovei: Palatul Copiilor Bacau, pe locul 1

Karting/ Cupa Moldovei: Palatul Copiilor Bacau, pe locul 1

Vineri si sâmbata, circuitul bacauan “Speed Park” a gazduit prima editie a Concursului Interjudetean de Educatie rutiera si Karting “Cupa Moldovei”.

Competitia a reunit echipaje din Bacau, Braila, Pitesti, Adjud, Roman, Suceava, Vaslui, Iasi, Târgu-Ocna si Sfântu-Gheorghe, alcatuite din elevi cu vârste intre 6 si 16 ani, care au avut de sustinut probe teoretice de educatie rutiera, probe de indemânare cu bicicleta si kartul si, evident, proba de karting- viteza pe circuit.

Locul intâi pe echipe a fost ocupat de Palatul Copiilor Bacau, prin echipajul condus de prof. Eugen Diac, care a fost, de altfel, si initiatorul acestui proiect de concurs. Locul secund a revenit echipajului de la Palatul Copiilor Braila, podiumul fiind completat de Palatul Copiilor Pitesti.

Echipajul bacauan care si-a adjudecat editia inaugurala a Cupei Moldovei a fost alcatuit din elevii Teodor damaschin (clasa Pufo, 6-9 ani), Mihai Solomon (Mini, 10-12 ani) si Laura Nicoleta Costin (Cadeti, 13-16 ani).