30 aprilie 2024
SportHandbal Lajumate.bc

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

Handbal Lajumate.bc

Inexistentă în prima repriză, CSM Bacău a fost învinsă categoric, cu 22-32 (6-16), sâmbătă, acasă, de CSM Constanța, în etapa a 21-a

Să pierzi, fie și acasă, un meci cu o echipă de talia Constanței se numește înfrângere. Să pierzi însă acasă, în fața Constanței, așa cum a făcut-o CSM Bacău sâmbătă, în etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, se numește umilință. Nu e vorba numai de cele zece goluri diferență din final (22-32), ci, în special, de lipsa de atitudine a „CSMeilor” în prima repriză. Una în care gazdele au marcat doar de șase ori, în timp ce vice-lidera a punctat de 16!

E drept, după pauză, băcăuanii s-au mișcat altfel și, „cravașați” de ex-ul Ionuț Stănescu, care a demonstrat că merită mai mult credit, s-au apropiat la cinci goluri. Și, cine știe, poate că dacă Dospinescu nu rata golul de 17-21 în minutul 45, altfel s-ar fi scris finalul… Până la ce ar fi putut fi, rămânem la ce a fost. Sau, și mai exact, la ce n-a fost. Poarta Bacăului a fost ca și inexistentă, apărarea vraiște, iar cele 17 minute din primul mitan în care am înscris un singur gol vorbesc de la sine despre forța ofensivă.

La fel ca și faptul că, deși am avut dublă superioritate numerică la 3-8, în minutul 12, nu am marcat. A făcut-o, în schimb, în dublă inferioritate numerică, echipa lui Brasseleur, care, prin cele 12 goluri de la Bacău, a trecut de borna 100 în plan stagional. Singura veste bună pentru formația antrenată de Sandu Iacob și Leonard Bibirig este că, în ciuda înfrângerii cu chenar negru, de umilință, a rămas pe locul 8, cu un punct avans față de HC Buzău. Ca să fim în ton, asta e jumătatea plină a paharului. Numai că, dacă vom trata și în continuare handbalul pe și la jumate, se va vărsa și alibiul clasamentului. CSM Bacău: Grigoraș, Cozma, Freiwald- Stănescu 6 goluri, M. Bujor 4, Dospinescu 3, Esteki 2, Ushal 2, Rotaru 2, G. Bujor 2, Belchite 1, Serhel, Coric. Celelalte rezultate din etapa a 21-a: Dinamo- Minaur Baia Mare 38-22, SCM Politehnica Timișoara- CSM Oradea 27-25, CSM Focșani 2007- CSU din Suceava 26-25, Potaissa Turda- CSM Vaslui 32-27, HC Buzău 2012- CSM București 24-24, CSM Odorheiul Secuiesc- Steaua 31-34.

Clasament: 1) Dinamo 63p., 2) CSM Constanța 50p., 3) Minaur 46p., 4-5) Steaua și CSM Focșani câte 40p., 6) CSM București 39p., 7) Potaissa Turda 35p., 8) CSM Bacău 26p., 9) HC Buzău 25p., 10) SCM Politehnica Timișoara 22p., 11) CSU din Suceava 21p., 12) CSM Vaslui 20p., 13) CSM Odorheiul Secuiesc 4p., 14) CSM Oradea 0p., Etapa viitoare (25 martie): CSM Oradea- CSM Odorheiul Secuiesc, Minaur- SCM Politehnica Timișoara, CSM Vaslui- HC Buzău 2012, CSM Constanța- Potaissa Turda, Steaua- CSM Focșani, CSM București- Dinamo.