duminică, 14 decembrie 2025

Întâlnire între primarul Viziteu și asociațiile de proprietari pe tema măsurilor de reducere a riscului seismic pentru clădirile din municipiu

* Primele măsuri concrete luate de municipalitate, după apariția unei legislații care trasează obligativitatea evaluării tuturor imobilelor de locuințe și clădiri publice din Bacău

Primarul Lucian Daniel Stanciu Viziteu a ieșit public săptămâna trecută anunțând că asociațiile de proprietari, trebuie, conform Legii 212/12.07.2022, să ia primele măsuri pentru a vedea comportarea clădirilor în exploatare. Cu alte cuvinte, să plătească un studiu tehnic care  să arate gradul de risc al unui bloc de locuințe în caz de cutremur. Acest studiu tehnic ar urma să fie comandat și plătit de asociațiile de proprietari, în solidar, dacă este cazul, cu proprietarii de spații comerciale de la parterul blocurilor.

„Consider că acest subiect este de maximă importanță, mai ales în contextul actual. Am văzut ce pagube poate produce un seism mare, având exemplul Turciei și Siriei. Am citit zilele trecute analiza unui scenariu de risc în cazul în care s-ar produce un cutremur puternic în zona Vrancei, dacă ar avea loc noaptea, iar 95 la sută din populație s-ar afla în clădiri rezidențiale. Să ne gândim cât de aproape suntem noi de zona Vrancei. Costurile s-ar ridica la aproape 10 miliarde euro. Valoarea costurilor de intervenție ar fi de 2,69 miliarde euro, cea a pierderilor materiale de 6,11 miliarde euro, iar cea a pierderilor de vieți omenești de aproape 2 miliarde de euro. Trebuie să ne gândim, în primul rând, la pierderile de vieți omenești, apoi deteriorarea clădirilor, costuri de asistență, curățenie, reabilitare, reconstrucție. Cred că nici noi nu ne putem imagina real cum ar arăta orașul nostru, țara noastră în cazul unui asemenea dezastru. De aceea, mi se pare important să fim pregătiți, măcar să știm la ce riscuri ne expunem în momentul în care pășim în casa scării”, explică primarul.



Primarul a avut și o primă întâlnire cu asociațiile de proprietari. Mai mult, a dispus constituirea unei comisii în primărie pentru stabilirea măsurilor de reducere a riscului seismic pentru clădiri. Până la 1 mai, această comisie va demara procedura de inventariere a clădirilor de locuințe dar și a celor publice care pot intra în Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic.

Primăria va contracta și serviciile de specialitate prevăzute de noua legislație. Este vorba despre „evaluarea vizuală rapidă”, care cade în sarcina autorității publice, prin personalul cu studii tehnice de specialitate.  Acești specialiști vor identifica starea clădirilor și vor propune măsurile de intervenție necesare. „Am cerut ca lunar să fiu informat cu privire la respectarea termenelor pe care le-am trasat acestei comisii și mă bazez pe o bună colaborare și comunicare cu președinții asociațiilor de proprietari”, a mai spus primarul.

Expertizele vor fi plătite de asociații, dar banii se pot recupera

Asociațiile de proprietari vor contracta apoi expertiza tehnică, iar concluziile raportului vor fi transmise, în termen de 30 de zile, unității administrativ-teritoriale și Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară.

Expertizele tehnice se pot face din fondul de reparații, dar aceste sume sunt acum cheltuieli eligibile, în situația în care blocul este inclus în Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic. Cu alte cuvinte, acești bani se pot recupera. Programul a fost modificat la începutul acestui an. Ministerul nu mai cere cofinanțare de la locatari și nici de la autoritățile locale sau centrale și este un program multianual, contractele de finanțare fiind valabile 4 ani, cu posibilitate de prelungire. Se instituie, din acest motiv, o interdicție de vânzare pe 25 de ani. Totodată, acest program introduce în clădirile eligibile și clădirile din categoria de risc seismic II. Anterior erau doar cele din risc seismic I, respectiv s-au introdus clădirile publice ca fiind clădiri eligibile pentru finanțare din bugetul de stat.

Primăria a mai cerut  asociațiilor să transmită expertizele tehnice efectuate în baza Codului de proiectare seismică în vigoare la data efectuării expertizei.

La acest moment, sunt 107 blocuri încadrate în diverse categorii de risc seismic în Bacău.



spot_img