HomeActualitateInvestiții în reabilitarea termică a două colegii băcăuane și a mai multor...

Investiții în reabilitarea termică a două colegii băcăuane și a mai multor blocuri, prin fonduri PNRR

Au fost aprobate proiectele de hotărâre necesare pentru a solicita fonduri europene pentru reabilitări termice.

Luni se deschide linia de finanțare și se vor depune documentațiile pentru accesarea de fonduri pentru renovarea a două colegii, respectiv Gheorghe Vrănceanu – 19,9 milioane de lei fără TVA, conform expertizei, și Pedagogic Ștefan cel Mare, 16.7 milioane de lei fără TVA.



Pe lista vor fi incluse și blocuri de locuințe, după cum urmează:
– clădirile multifamiliale de pe Aviatori 28, 30 – 6.5 milioane de lei
– Aviatori 17, 26 – 6.5 milioane de lei,
– Ioniță Sandu Sturza 28 și Nicolae Titulescu 22 – 3.7 milioane de lei
– Republicii 52 și 54 – 4.6 milioane de lei

„Selecția blocurilor incluse în această sesiune de depuneri de proiecte s-a făcut pe baza vechimii lor și a acordului locatarilor pentru lucrări.

Sunt încrezător că, așa cum am reușit obținerea contractului și finanțării pentru Colegiul Vasile Alecsandri, tot prin PNRR, așa vom reuși să accesam și aceste sume”, a declarat primarul Lucian – Daniel Stanciu – Viziteu.



Alte titluri
Alte titluri

Mircea Lucescu – sfârșitul unei epoci în fotbalul românesc

Fotbalul românesc și european a pierdut una dintre figurile...

Descoperă marca Belini – producător de mobilier solid și accesibil pentru casa ta

Amenajarea locuinței este un proces în care contează atât...

Circulație reorganizată temporar pe strada Constantin Mușat din municipiul Bacău

Primăria Municipiului Bacău informează cetățenii că, în contextul lucrărilor...

Ultimele știri