marți, 9 decembrie 2025

Judo, fără bariere…

Copiii de la Centrul Familial Maria Bronx au demonstrat din nou că nu există limite, că orice vis poate deveni realitate și că munca, perseverența și curajul aduc rezultate pe măsură. Cojocaru Grafian, Oprea Nicoleta-Simona și Oprea Denisa-Andreea, sportivi legitimați la SCM Bacău la secția de judo, au participat sâmbătă, 28 mai, la Campionatul Național Special Needs desfășurat la Cluj. Aceștia au fost pregătiți de antrenorul Daniel Zodian, reușind să obțină nu mai puțin de 3 medalii de aur. C.N. Special Needs este prima competiție de judo pentru copiii și tinerii cu dizabilități recunoscută oficial de Federația Română de Judo, marcând un nou început în lumea judoului pentru copiiii care doresc și luptă pentru a-și depăși deficiențele.

În același timp, 7 dintre copiii de la Centrul Familial Maria Bronx au participat la Turneul Internațional de Judo „Cupa 1 Iunie”, competiție cu prestigiu în comunitatea locală și aflată la cea de-a XII-a ediție. Competiția organizată de Direcția Județeană de Sport Bacău, Asociația Județeană de Judo Bacău și Judo Club Royal Bacău a avut anul acesta și Bronx Sport Club drept coorganizator, care a animat atmosfera din sala de competiție prin prezența unei mascote care i-a încurajat pe judoka înainte de a intra pe saltea, cât și cu premii pentru competitori oferite cu sprijinul Simba Invest și M&C Packing. La finalul zilei, 9 medalii au lărgit palmaresul clubului, astfel: Diaconu Animona a obținut medalia de aur la categoria U16 52 kg, Zodian Katerina, medalia de argint la U14 52 kg, Dragomir Bianca, argint la U14 44 kg, Dragomir Laura, argint la U16 57 kg, Dragomir Denisa, argint la U16 63 kg, Furdu Andreea, bronz la U16 44 kg, Cociangă Paula, bronz la U16 57 kg, Roman Alexia, bronz la U14 57 kg și Dumea Alexia, bronz la U14 52 kg.

„Pentru copiii a căror poveste e mai complicată, trecând prin experiențe traumatizante precum abandonul familial, viața în sistemul instituționalizat sau traiul cu un handicap care, la nivel social, este prevăzut ca o barieră, ca o limitare, sportul nu e doar o formă de terapie, de creștere a gradului de încredere în forțele proprii, ci o reală șansă la o viață în care copilul, tânărul să se simtă capabil, încrezător, suficient de bun pentru ceea ce face, apreciat. Judoul e școala prin care orice copil învață că singura limită e propria minte și că, odată ce crezi în tine, imposibilul devine posibil. Important e să-ți dorești suficient de mult și să te vezi acolo… câștigător”, a declarat Daniel Zodian, antrenor de judo la CS Bronx.



spot_img