ActualitateConducători auto care au consumat alcool, depistaţi în trafic

Conducători auto care au consumat alcool, depistaţi în trafic

La data de 16 ianuarie a.c., în jurul orei 13.30, polițiștii din cadrul Secţiei 5 Poliţie Rurală Răcăciuni au depistat, în trafic, o femeie de 30 de ani, din comuna Valea Seacă, în timp ce conducea un autoturism pe drumul judeţean 119D, pe raza localităţii Valea Seacă, având o alcoolemie de 0,70 mg/l alcool în aerul expirat.
Aceasta a fost transportată la spital unde i s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

La data de 17 ianuarie a.c., poliţiştii Secţiei 7 Poliţie Rurală Brusturoasa au depistat în flagrant un bărbat de 51 ani, din comuna Asău, în timp ce conducea un autoturism pe DN 12A, aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice.
Bărbatul în cauză a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat şi i s-au recoltat mostre biologice de sânge pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.





spot_img
spot_img