duminică, 14 decembrie 2025

Volei masculin: Turneu de promovare

Dupa ce au câstigat Seria Nord-Est in sezonul regulat si au trecut apoi in play-off de CFR Bucuresti, voleibalistii bacauani joaca la sfârsitul acestei saptamâni in turneul pentru promovare. Barajul este programat la Galati, in prezenta a patru echipe care au depasit faza a II-a a campionatului.

Doua locuri

"Studentii" pregatiti de Cornel Paduraru si Eusebiu Turcanu au plecat la drum joi la prânz, in efectiv complet, iar dupa-amiaza au efectuat si un antrenament in sala care gazduieste, de vineri pâna duminica, meciurile din "patrulaterul" pentru Divizia A1. Primele doua clasate din acest turneu vor urca in primul esalon, de unde Stiinta Bacau a retrogradat in 2009.

Cunostinte vechi

Doua dintre participante se cunosc bine din prima faza a sezonului, Stiinta si CSU Galati evoluând in aceeasi serie (Nord-Est). Celelalte echipe cu pretentii la Divizia A1 sunt câstigatoare in grupele din sezonul regulat: Universitatea Timisoara (locul I Sud-Vest, singura formatie neinvinsa din esalonul secund) si CSS Baia Mare (locul I Nord-Vest).

Dana Popa

Pauza lunga
Ultimele meciuri oficiale din Divizia A2 s-au desfasurat acum mai bine de o luna si jumatate. Stiinta Bacau a sustinut ultimul joc pe 11 aprilie, câstigând cu 3-2 in deplasare la CFR Bucuresti si asigurându-si participarea la turneul de promovare. In celelate partide din play-off, CSU Galati a trecut de Rapid Bucuresti (cu scorul general de 2-0), "U" Timisoara a invins "U" Cluj (2-0), iar CSS Baia Mare s-a impus in fata CSM Arad (2-1). (D.P.)



spot_img