16 iunie 2024
SportVolei feminin / Divizia A1: 13 cu noroc pentru bacauance

Volei feminin / Divizia A1: 13 cu noroc pentru bacauance

“U” Cluj – Stiinta Bacau 0-3 (13-25, 20-25, 9-25)

Stiinta Bacau isi continua marsul triumfal din acest sezon de toamna. 13 meciuri, tot atatea victorii. La fix o saptamana de la spectaculosul succes obtinut in tie-break contra echipei elvetiene Volley Koniz, care i-a permis calificarea, in premiera, in “sferturile” Cupei CEV, Stiinta s-a impus cu 3-0 pe terenul Universitatii Cluj, in epilogul etapei a opta a Diviziei A1. De data aceasta, succesul bacauancelor a fost unul facil, contra unei adversare net inferioare valoric.

Fara probleme

Echipa pregatita de Florin Grapa a castigat primul set al jocului cu penultima clasata la o diferenta de 12 puncte. A urmat un act ceva mai strans, in care gazdele au reusit sa contabilizeze 20 de puncte, pentru ca in partialul final, Stiinta sa-si spulbere partenera de joc cu 25-9. “A fost o victorie normala, la capatul unui meci in care n-a fost nevoie sa facem eforturi deosebite”, a declarat Grapa, care a utilizat garnitura: Miclea-Grigoruta, Kamenova, Rogojinaru, Sobo, Herlea, Iosef si Gaido (libero). A mai jucat Fales.

Sambata sau duminica?

In urma victoriei obtinute marti, la Cluj, Stiinta si-a consolidat pozitia de lidera, avand cinci puncte avans fata de Alba Blaj si Dinamo. In runda a noua, studentele vor primi vizita revelatiei Alba Blaj, intr-un meci fixat de Federatie, la insistentele postului de televiziune Digisport, duminica, 2 decembrie, de la ora 17.00. Clubul bacauan face insa demersurile necesare pentru ca meciul cu Blajul sa se desfasoare sambata, 1 decembrie, in conditiile in care Stiinta va evolua miercuri, 5 decembrie, in Franta, contra lui SES Calais, in prima mansa a “sferturilor” Cupei CEV.

Rezultatele complete ale etapei a opta
CSM Lugoj – CSM Sibiu 3-1, Tomis Constanta – CSM Lugoj 3-0, Medicina – Arges – Pitesti 3-0, Volei Alba Blaj – Unic Piatra Neamt 3-0, Dinamo – CSM Bucuresti 3-0, U Cluj – Stiinta Bacau 0-3.