26 aprilie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Nationala: Que pasa, hombre?!

Handbal masculin/ Liga Nationala: Que pasa, hombre?!

Stiinta MD Bacau – Minaur Baia Mare 24-26 (13-14)

Prima infrângere in campionat pentru Stiinta Municipal Dedeman Bacau: 24-26 cu Minaur Baia Mare, acasa, in etapa a IV-a a Ligii Nationalel! Dar nu si primele dureri. Semnalele fusesera date mai demult, numai ca, o data cu victoria de la Calarasi, se parea ca lucrurile duc spre fagasul dorit. Fals! Aseara, bacauanii nu au mai avut scapare.

Dupa ce a câstigat Supercupa doar la masa verde, dupa ce s-a impus la Suceava de-abia pe final si dupa remiza trasa de par cu Dinamo, echipa lui Mateo Garralda a clacat in derby-ul pentru locul 1 cu Minaur. S-a pierdut si derby-ul, s-a pierdut si locul 1 (baimarenii instalându-se in fotoliul de lideri, pe care-l impart cu Odorheiul), s-a pierdut, mai ales, increderea ca aceasta poate fi echipa cu pretentii la titlu. This is not handball.

Si o scriem in engleza, pentru a intelege si senor Garralda. Care ar mai trebui sa inteleaga ca nu e suficient sa fi fost un mare jucator pentru a deveni si antrenor de soi. Contra lui Minaur, Garralda a fost iarasi depasit de situatie.

Si plin de nervi! Daca tehnicianul a facut crize pe margine, echipa a facut 13-14 in teren. Iar in primul mitan a facut 13-14 si pe tabela, dupa ce condusese la un gol, cel mult doua (Evviva Tokic!) pret de juma’ de repriza.

Partea secunda a inceput tot sub semnul oaspetilor, apararea bacauana fiind mereu surprinsa de “insurubarile” lui Pribanic, servit regeste de “taticul” Eklenovic. Intrarea lui Tamas in poarta s-a dovedit providentiala. Si a insemnat zece minute (’40- ’50) fara gol primit de Stiinta! Numai ca in atac lucrurile au scârtâit, studentii având nevoie de sase minute pentru a gasi drumul spre gol. Au reusit, totusi, sa “intoarca” de la 17-19 la 20-19, iar in minutul 57 sa aiba 24-23 prin reusita lui Victor Alonso.

Acelasi Alonso a ratat, insa, un 7 metri in min. 58, iar finalul a fost compromis de degringolada din tabara gazdelor. Reusita lui Stegavik a adus Minaurul in avantaj, pentru ca ultimul atac al studentilor, purtat cu Alonso in locul lui Tamas sa se transforme in golul-bumerang, de 24-26 care a tras cortina peste tabela si un val negru peste tribune.

Stiinta MD: Grigoras, Tamas- V. Alonso (7 goluri), Tokic (5), Bondar (3), Rotaru (3), Celestin (2), Masachs (2), Johannson (1), Paunica (1), Câmpan, Iancu, Pinnonen, Vartic.