21 mai 2024
SportGimnastica/ Cupa "Nadia Comaneci": SCM Bacau, pe locul 3

Gimnastica/ Cupa “Nadia Comaneci”: SCM Bacau, pe locul 3

Vineri, Sala Polivalenta “Nadia Comaneci” din Onesti a gazduit editia inaugurala a Cupei “Nadia Comaneci” la gimnastica. Organizata de CSM Onesti, cu prilejul aniversarii a 40 de ani de existenta, competitia a reunit la start 62 de gimnaste legitimate la zece cluburi. SCM Bacau, in formula Romina Iacob, Francesca Oprea, Ionela Florea, Andreea Filip, Colleen Tataru si Teodora Teodoru, a ocupat locul 3 in clasamentul pe echipe la junioare 4, nivelul 2, fiind devansata de CS Dinamo Bucuresti si CS Timisoara. “Pentru sectia noastra, Cupa <Nadia Comneci> a fost prima verificare din 2013. Fetele au avut o comportare foarte buna, cu atât mai mult cu cât s-au prezentat dupa o indelungata pauza competitionala. In plus, sase dintre ele s-au aflat la primul concurs din cariera”, a declarat coordonatorul sectiei de gimnastica a SCM Bacau, Corneliu Agop, facând referire la Romina Iacob, Francesca Oprea, Elena Mandache, Lorena Pintilescu, Andrada Grigoras si Ana Maria Bordeian, ultimele patru concurând la individual compus. De notat ca Teodora Teodoru s-a clasat pe locul trei la individual compus, pozitionându-se a treia si la bârna, paralele, sarituri si sol. Echipa pregatita de Cornel Agop, Vasilica Agop, Alexandra Tala si Mihaela Bucur va avea o noua verificare pe 11 mai, la Cupa “Andreea Raducan”, de la Bârlad, inainte de a “ataca” Nationalele de junioare 4 programate pe 35 mai, la Buzau.