8 mai 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: De la A la...Z

Fotbal/ Liga a III-a: De la A la…Z

Aerostar- FC Zagon 3-1 (1-0)

Meci cu de toate, vineri, pe “Aerostar”: goluri, un penalty, o eliminare pe repede inainte si o noua victorie a “aviatorilor” pe teren propriu. In etapa a 17-a a Ligii a III-a, Aerostarul s-a impus cu 3-1 in fata Zagonului, consolidându-si prezenta in prima jumatate a clasamentului. Dupa ce Artenie a deschis scorul in min.42, elevii lui Giani Florian s-au desprins in partea secunda ca urmare a golurilor semnate de Andrei Popa si de Homneac. Golul de onoare al oaspetilor a fost reusit de Stirbu, in prelungiri, din lovitura de la 11 metri. De notat faptul ca bacauanii au incheiat meciul in inferioritate numerica, Ciubotaru, intrat in min. 85, in locul lui R. Gheorghe, incasând doua cartonase galbene in interval de numai trei minute. Aerostar a evoluat in formula: Petrache- St. Pavel (’79 Nutu), Belecciu, Ardei, Dobârceanu- R. Gheorghe (’85 Ciubotaru), Apostu, Patriche, Leonte )’65 Vl. Scânteie)- Artenie, Homneac.
Celelalte rezultate: Petrotub – Ceahlaul ll 3-2, CSM Pascani- Stiinta Miroslava 1-2, Cetatea Tg. Neamt – Sporting Liesti 4-0, Csikszereda – Bucovina Pojorâta 1-2. Sepsi OSK si Bucovina Radauti au stat.
Etapa viitoare (4 aprilie): Stiinta Miroslava – FC Zagon, Sporting Liesti -Aerostar, Bucovina Raadauti – Sepsi OSK, Ceahlaul II- Csikszereda, CSM Pascani – Petrotub. Cetatea Tg. Neamt si Bucovina Pojorâta stau.