26 aprilie 2024
SportVIDEO: Campionii lor, eroii nostri!

Handbal masculin/ HCM Constanta a luat din nou titlul, dar Stiinta MD a facut un meci memorabil aseara, câstigând returul finalei cu 24-19 (11-8)

Daca e sa mai pierdem vreun titlu in viitorul apropiat, pai asa sa-l pierdem! Luptând ca niciodata! Si câstigând ca aseara! Pentru a face uitata infrângerea suferita in tur, pe Litoral, cu 18-27, Stiinta Municipal Dedeman Bacau avea nevoie de o victorie la zece goluri in returul finalei cu HCM Constanta. Adica de un miracol.

Studentii lui Eliodor Voica nu au izbutit “la remontada”. S-au oprit la jumatatea tabelei (scor 24-19), dar s-au batut pâna in ultima secunda, sprijiniti de un public FE-NO-ME-NAL. Si asta valoreaza, uneori, cât un titlu si jumatate; pe bune daca nu! Inceputul returului a fost de vis: cu un super-Tamas in poarta si cu un atac dezlantuit, bacauanii s-au desprins la 5-0 in minutul 9.

Campioana s-a trezit, inghiontita de arbitrii Din si Dinu (meritau si ei câte o medalie de campioni), insa Stiinta s-a napusit din nou peste, conducând in minutul 29 cu 11-6. Practic, se respecta “graficul Rotaru”, care miza pe un avans de cinci goluri la pauza, si un alt A5 pâna la final.

Numai ca finalul reprizei a dat cu minus: Ghita a sutat in bara, iar Simicu si Cristescu au “strâns” rezultatul pauzei in menghina lui 11-8. In debutul partii secunde, Bondar si Johansson au refacut ecartul de cinci goluri (13-8 in min. 32), insa titlul era deja in drum spre Constanta. Chiar daca Fane Grigoras a aparat trei lovituri de la sapte metri, iar Da Silva a urcat scorul la 21-15 in minutul 54, soarta campionatului era jucata. Dar la cum a evoluat Stiinta Municipal Dedeman aseara, nu mai e loc de regrete. Doar de multumiri: felicitari, baieti, sunteti eroii nostri!

Stiinta Municipal Dedeman: Tamas (13 interventii), Grigoras (3 interv.)- Ghita (5), Da Silva (4), Fenici (4), Johansson (3), Rotaru (2), Bondar (2), Iancu (2), G. Bujor (1), M. Bujor (1), Paunica, Celestin, Rusia, Tarâta.