11 mai 2024
SportTenis / Cupa Municipiului Roman: Mara Sechelariu, pe primul loc

Tenis / Cupa Municipiului Roman: Mara Sechelariu, pe primul loc

Victorie dulce la Cupa Municipiului Roman. In cadrul turneului de categoria a IV-a derulat pe parcursul acestei saptamani, Mara Sechelariu si-a adjudecat trofeul rezervat grupei 10 ani. Clasata pe locul al 7-lea in ierarhia nationala a Federatiei Romane de specialitate, tenismena bacauana a dominat concursul cu autoritate, iar in meciul decisiv a invins-o cu 6-2, 6-1 pe Teona Hanu (Piatra Neamt). Succesul sportivei care se pregateste in cadrul EMD Tennis Academy, sub indrumarea lui Dan Lepadatu, si este legitimata la SCM vine la exact o luna distanta dupa ce Mara Sechelariu a triumfat la Cupa Fischer-DSJ-SCM Bacau.
La celelalte categorii din concursul de la Roman, bacauanii au ocupat locul al III-lea. Tudor Burghelea (SCM) a incheiat turneul 1-4 al categoriei 16 ani pe pozitia a III-a, dupa ce a fost invins cu 2-6, 3-6 de Teodor Agavriloaie (Piatra Neamt). La 18 ani, Cosmin Bardan (SCM) s-a clasat tot pe 3, cedand in ultimul joc cu 4-6, 6-1, 2-6 la Catalin Morosan. Stopat in semifinalele grupei 10 ani, Rares Serban (SCM) a primit de asemenea diploma locului III. Festivitatea de premiere a fost organizata cu atentie, beneficiind totodata de prezenta autoritatilor locale. Turneul de la Roman, desfasurat sub patronajul Federatiei Romane de Tenis, a bifat in acest an cea de-a treia editie.