26 aprilie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Nationala: Ne-a bagat si Dunarea la apa!

Handbal masculin/ Liga Nationala: Ne-a bagat si Dunarea la apa!

Stiinta MD Bacau- Dunarea Calarasi 27-28 (13-15)

De cind il are pe banca pe Mateo Garralda, Stiinta a devenit “Stiintita”. Dar nu pentru ca sub comanda spaniolului echipa ar fi devenit mai draga suporterilor (dimpotriva!), ci pentru ca se face din ce in ce mai mica. Marti seara, la reluarea campionatului, gruparea bacauana a intrat din nou la apa.

De data aceasta, a fost apa din Dunare, care a purtat spre Calarasi toate cele trei puncte ale intilnirii ce a deschis etapa cu numarul 16 a Ligii Nationale. Dunarea Calarasi s-a impus pe terenul Stiintei cu 28-27 la capatul unui meci care, desi debutase sub semnul oaspetilor, parea ca se va incheia, totusi, in favoarea studentilor.

Avind in Alin Sania principala gura de tun si in portarul Brazhnyk o adevarata “caracatita” (18 interventii), formatia lui Aihan Omer a inceput ca din pusca, desprinzindu-se la 4-0 (min.5) si 8-4 (min. 16), in fata unor gazde cu reactii intirziate. Stiinta a marcat primul gol de-abia in min. 11, prin cel care avea sa fie golgheterul sau, desi nu a fost utilizat, cu exceptia unei singure faze din aparare, decit pentru executarea loviturilor de la 7 metri: Marius Bondar.

Desi a egalat la 12, prin Vartic (’28) si Celestin (’29), vicecampioana a intrat la pauza cu un dezavantaj de doua goluri: 13-15. Dupa pauza, studentii au crescut in joc, revenind, nesperat, de la 22-24 la 26-24, in decurs de cinci minute in care Tamas a “inchis” poarta prin citeva interventii de mare efect, iar Masachs, din doua lovituri de la 7 metri, Rotaru si Vartic au dat “restart” la tabela.

Dar cind se parea ca Stiinta a ipotecat victoria, a urmat un nou forcing al oaspetilor, care au marcat de trei ori consecutiv pentru 27-26. In ultimul minut de joc, Masachs a restabilit egalitatea, insa ultimul cuvind avea sa-l aiba Alin Sania, care, cu patru secunde inainte de final, a gasit culoarul pentru golul victoriei: 28-27 pentru Dunarea Calarasi. Sau, daca vreti, 27-28 pentru Stiinta. Pardon, pentru “Stiintita”.

Stiinta MD: Erhan, Grigoras, Tamas- Bondar 5 goluri, Rotaru 5, Vartic 4, Masachs 4, Celestin 3, Cimpan 2, Tokic 2, Stan 1, Iancu 1, Johannson, Paunica, Pinnonen.

Dunarea: Brazhnyk, I. Andrei, Coveianu, Sania 7 goluri, Gurkovsky 7, Tsap 3, Saulescu 3, Gavriloaia 3, Fl. Nicolae 3, Bulov 1, Zacaciurin 1.