5 mai 2024
SportFotbal, Liga a II-a / SC Bacau refuza sa moara si obtine...

Fotbal, Liga a II-a / SC Bacau refuza sa moara si obtine a doua victorie in patru zile

Pe un teren moale si plin de noroi, SC Bacau a reusit sa invinga pe Academica Arges cu scorul de 2-1 si sa obtina calificarea in play-off, la capatul unui joc in care bacauanii s-au adaptat mai bine la conditiile terenului. In prima repriza, jocul a fost echilibrat, gazdele având marile ocazii ale primei parti. Cea de-a doua repriza a fost dominata de oaspeti, insa prima ocazie clara de gol i-a apartinut lui Patulea, tocmai in minutul 77.

Partida a inceput cu ocazia uriasa a lui Punga (min. 5), care a interceptat un balon in partea stânga, a trecut de portar, insa in loc sa centreze a sutat din unghi in plasa laterala. Mihalachioae a sutat foarte puternic de la 35 de metri in minutul 20, dar mingea a trecut putin peste poarta aparata de Cezar Lungu. In urmatorul minut, Neagu a scapat singur cu portarul dupa o pasa a lui Adascalitei si a inscris de la marginea careului pe lânga portarul iesit in intâmpinare. Cinci minute mai târziu, argesenilor le-a fost anulat un gol dupa ce Deletic a sutat, iar mingea a ajuns la Chitu care se afla in ofsaid. In minutul 45, Stelian Stancu a centrat precis in careu, dar Chitu a trecut pe lânga balon.

Sport Club Bacau a avut ocazia sa majoreze scorul in minutul 56, insa Vraciu a sutat in portar dupa ce a fost gasit excelent in careu de catre Dumitriu. Florin Popa a trecut pe lânga egalare in minutul 78, când a reluat cu capul din 6 metri putin pe lânga poarta. Golul egalizator a venit doua minute mai târziu, Patulea reusind o lovitura cu capul la coltul lung din 10 metri, Petrariu fiind prins pe picior gresit si nereusind sa ajunga la minge. Acelasi Patulea putea inscrie golul al doilea dupa alte trei minute, dar a trimis cu capul putin peste poarta din 6 metri dupa centrarea lui Deletic. Vraciu a reusit sa inscrie golul victoriei in minutul 85, cu un sut la coltul lung de la 16 metri, dupa o pasa primita de la Punga la capatul unui contraatac. Cu un minut inainte de final, Academica a trecut pe lânga egalare prin Chitu care l-a lobat pe Petrariu, insa stâlpul apararii bacauane, Andrei Lozneanu, a respins cu capul de pe linia portii.

O victorie de la care echipa bacauana asteapta sa impresioneze autoritatile locale sau alti finantatori care s-o ajute sa supravieuiasca acestui final de sezon. Baietii lui Popovici si Poenaru au aratat ca merita mai mult.

SC Bacau 2
Academica Arges 1
Neagu ’21, Vraciu ’85 / Patulea ’80

SC Bacau: Petrariu – Mihalachioae, I. Ursu, Lozneanu (cpt.), Sascau (Druga 67) – Cainari, L. Dumitriu (Taban 66), Adascalitei, Punga – Vraciu, C. Neagu (Luncanu 75). Antrenor: Cristian Popovici.

Academica: C. Lungu – S. Stancu (Al.David 86), Fl. Popa (cpt.), Vitelaru, Sg. Popovici – Olariu (Val.Munteanu 64), Ispir – Venter, H. Koné (Patulea 58), Deletic – S. Chitu. Antrenor: Ciprian Urican.

Celelalte rezultate ale etapei a 21- a: Rapid CFR Suceava – FC Voluntari 0-1, CS Balotesti – Farul Constanta 2-0, ACS Berceni – CF Braila 0-0. Partidele Unirea Slobozia – Gloria Buzau si Sageata Navodari – FCM Dorohoi vor fi omologate cu 0-3, echipele gazda retragându-se din campionat.
Sport Club Bacau ocupa locul 5, cu 30 de puncte, iar in ultima etapa a sezonului regulat va juca, sâmbata, 28 martie, pe terenul liderei FC Voluntari.