Bacauanii au câstigat derby-ul suferinzilor

3

* Rapid CFR Suceava – Sport Club Bacau 1-3 (1-1)

Sport Club Bacau a învins în deplasarea de la Suceava si s-a apropiat la numai doua puncte de locul 4, ocupat chiar de adversara de sâmbata.

Bacauanii au deschis scorul în minutul 24, atunci când Neagu a înscris cu latul, din 8 metri, dupa centrarea precisa a lui Tutu. Sucevenii au egalat patru minute mai târziu, atunci când Sfrijan a transformat un penalty acordat dupa o interventie a lui Miron asupra lui Negru.

Zece minute după pauza, Cristi Popovici l-a trimis în teren pe Bogdan Rusu, care i-a adus din nou pe bacauani în avantaj, în minutul 63, după un sut deviat din afara careului. Sfrijan a sutat în bara în minutul 76, pentru ca, dupa alte doua minute, Rusu sa reuseasca ”dubla”, cu un sut din 10 metri, dupa o actiune personala, stabilind si scorul final.

Rapid CFR Suceava: Pascal – D. Balan, Ferariu, R. Sava, G. Apostol – Vornicu (54 Savoaia), Sfrijan, Onciu, Golofca (80 Marinkovic) – M. Negru, Buziuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

SC Bacău: Miron – Mihalachioae, Lozneanu, Burca, Sascau – Cainari (77 Punga), Adascalitei, Tutu, Luncanu – Neagu (66 Curiliuc), A. Pavel (55 B. Rusu). Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitru: Ionut Coza (Cernica); Asistenti: Florin Mihai Cosma (Piatra Neamt) si Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamt).

In celelalte doua partide din etapa a sasea a play-off-ului, Academica Arges – FC Voluntari 0-1 si Gloria Buzau – CF Braila 4-1. Etapa viitoare (16 mai): FC Voluntari – Rapid CFR Suceava, SC Bacau – Gloria Buzau si CF Braila – Academica Arges.