28 martie 2024
SportFripti de "Tigaie"

Fripti de “Tigaie”

Fotbal, Liga a II-a/ Dumitriu a rapus Otelul in minutul 90 si i-a readus pe bacauani in fruntea clasamentului, alaturi de Braila

Otelul Galati- Sport Club Bacau 0-1 (0-0)

Sport Club Bacau nu stie sa puna frâna! Echipa lui Cristi Popovici a ajuns la cea de-a sasea victorie la rând. Si a revenit la sefia clasamentului, alaturi de Dacia Unirea Braila. Invingatori sâmbata, cu 1-0 contra Otelului, gratie golului marcat in minutul 90 de Lucian “Tigaie” Dumitriu, bacauanii au fost, pret de trei minute, lideri solitari. La ultima faza a meciului de la Constanta, brailenii au egalat-o, insa, pe Farul si s-au alaturat Sport Clubului in fruntea clasamentului.

“Conteaza mai putin rezultatul Brailei. Important pentru noi este ca am reusit sa prelungim seria victoriilor, trecând de un adversar dificil precum Otelul”, a declarat antrenorul Cristi Popovici, care a marturisit ca echipa sa a avut un start mai slab la Galati: “Desi insistasem asupra faptului ca trebuie sa incepem bine meciul si, eventual, sa deschidem scorul repede, cum s-a intâmplat cu Craiova, in Cupa si cu Buzaul, in campionat, nu am avut un debut de meci conform asteptarilor. E bine, in schimb, ca finalul a fost in forta”.

Prima repriza a fost una echilibrata, cele doua echipe impartindu-si ocaziile. Vraciu a irosit o situatie foarte buna pentru oaspeti, in timp ce Miron a salvat rezultatul de 0-0 in ultimul minut dinaintea pauzei. Ramasa din minutul 70 in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Murgoci pentru doua “galbene” (fundasul galatean fiind gratiat de un rosu direct pentru lovirea lui Ignea), Otelul a facut pasul inapoi. Sport Club a venit peste si, dupa ce Sahru si Ignea au ratat copilareste, bacauanii au gasit, in sfârsit, drumul spre gol. Si spre cea de-a patra victorie consecutiva in campionat, ca sa nu mai amintim si de succesele din Cupa. In min. 90, servit foarte bine de Hurdubei, LUCIAN DUMITRIU a reluat imparabil, inscriind golul definitivului 0-1. Sport Club isi continua seria, fara sa-si ia piciorul de pe acceleratie. Iar miercuri, pe “Letea”, vine codasa Seriei I, Berceniul. E clar, nu-i rost de frâna!

Rezultatele complete ale etapei a sasea: Rapid Bucuresti- Academica Clinceni 1-0, Otelul Galati- Sport Club Bacau 0-1, ACS Berceni- Rapid CFR Suceava 1-3, CS Balotesti- Bucovina Pojorâta 1-0, Farul Constanta- Dacia Unirea Braila 1-1, Ceahlaul Piatra Neamt- Dunarea Calarasi 0-3. Gloria Buzau a stat.