20 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Aerostar, primul amical

Fotbal/ Liga a III-a: Aerostar, primul amical

Marti, divizionara C bacauana Aerostar Bacau a disputat primul joc de verificare al acestei veri. “Aviatorii” au cedat cu 3-4 (1-2) intâlnirea sustinuta in deplasare cu nou promovata in liga secunda, Bucovina Pojorâta, la capatul unui meci care a avut doua reprize a câte 50 de minute.

Pentru echipa bacauana, la care a debutat fundasul stânga Mihaes, venit de la Cetate Târgu-Neamt, au marcat Tismanaru, Ghindea si Sorin Ichim. Antrenorul Aerostarului, Giani Florian a utilizat doua formule diferite de echipa. In prima repriza: Petrache- Ardei, Patriche, Belecciu, Mihaes- Apostu, Honea- R. Gheorghe, Tismanaru, Matei- Homneac.

In partea secunda, oaspetii au mizat pe urmatoarea garnitura: Darie- St. Pavel, Patriche, Mihaes, Strat- S. Ichim, Ardei- Artenie, Scânteie, A. Popa- Ghindea.

Vineri, Aerostar va disputa un al doilea meci-test, pe terenul Cetatii Tg. Neamt, pentru ca saptamâna viitoare sa participe la un “triunghiular” la Târgu-Secuiesc, la care vor mai fi prezente alte doua grupari din Liga a III-a: Sepsi si Odorhei.