28 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Unii cu ocaziile, ceilalti cu golurile

Fotbal/ Liga a II-a: Unii cu ocaziile, ceilalti cu golurile

Rapid Bucuresti- SC Bacau 5-1 (2-0)

Cine n-a vazut meciul de joi seara, din finalul rundei cu numarul 22 din liga secunda ar crede ca in Giulesti a fost macel. Si ca s-a jucat la o singura poarta, cea bacauana. Adevarul este ca Rapid- SC Bacau va ramine ca un joc pe care il vezi, probabil, o data intr-un campionat. Daca-l vezi! Lidera Seriei I s-a impus la scor, cu 5-1, in fata Sport Clubului, insa oaspetii au toate motivele sa-si muste miinile.

Echipa lui Popovici a jucat curajos, pe atac, insa a ratat in nestire. Si de parca nu ar fi fost de ajuns, bacauanii s-au expus foarte mult in aparare, lasind spatii largi si gresind nepermis de usor. Tinind cont ca fotbalul se joaca pe goluri, Vraciu si compania ramin doar cu satisfactia palida ca au dominat la capitolul posesie, suturi si ocazii de gol. Ca bonus, complimentele si aprecierile comentatorilor de la Digi.

Giulestenii, in schimb, isi trec in cont o victorie categorica prin proportiile scorului care le permite sa revina in fruntea clasamentului. Gazdele au deschis scorul in min. 16, atunci cind Iulian Popa a transformat penalty-ul acordat pentru hentul lui Burca si au stabilit rezultatul pauzei in min. 42, prin Fran Cruz, beneficiarul unei erori comise de celalalt stoper al SC-ului, Ursu. De partea cealalta, Ignea, Vraciu (in doua rinduri), Dumitriu si Corban nu au reusit sa nimereasca spatiul portii lui Draghia din pozitii cit se poate de favorabile.

Acelasi discurs si in mitanul secund. Bacaul a dominat si mai insistent, Corban (o noua evolutie foarte buna a tinarului mijlocas convocat la nationala Under18) si Dumitriu i-au dat de furca lui Draghia in minjutele 59 si 60, pentru ca in min 65, arbitrul sa refuze un penalty clar lui Vraciu. Si daca nu s-a facut 2-0, s-a ajuns la 3-0, ca urmare a loviturii libere a lui Trandu. Si apoi la 4-0 in min.74, cind I. Popa a finalizat un contraatac rapidist si la 5-0 in min. 89, cind Jorda a taxat eroarea lui Miron la un corner.

Intre un gol si celalalt al Rapidului, Sport Clubul nu a pierdut prilejul de a-si mai trece citeva mari ocazii de gol in cont prin Ursu, Druga, Sahru si Tutu. Si pentru ca bacauanii meritau din plin un gol, acesta a venit in ultimul minut de prelungire, semnat de golgheterul Vraciu. Putin. Si, mai ales, pacat.

Etapa viitoare, SC Bacau va sta, urmind ca in etapa de final sa se deplaseze la Clinceni. Discursul play-off ramine, insa, deschis, bacauanii pastrind 5 puncte avans fata de ACS Berceni. Berceniul mai are de jucat cu Ceahlaul, acasa si cu Rapid, in Giulesti.

Contra Rapidului, Sport Club a evoluat in formula: Miron- Mihalachioae, Burca, Ursu, Giurgiu- Corban, Dumitriu (’69 Tutu), Adascalitei, Druga (’75 Grumezescu)- Ignea (’56 Sahru), Vraciu.